خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 10 . خستگی

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 10 . خستگی
نویسنده : امیر انصاری
اگر در این لحظه مشغول سیگار کشیدن هستید، احتمالاً تا الان این مساله را فراموش کرده اید تا زمانی که به شما یادآوری کنم.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاریکی دیگر از سفسطه ها در مورد سیگار کشیدن اینست که خستگی را از بین می برد. خستگی یک فرآیند ذهنی است. هنگامی که شما یک سیگار می کشید، ذهن شما نمی گوید: "من در حال سیگار کشیدنم. من در حال سیگار کشیدنم.". تنها زمانی که برای مدتی طولانی از سیگار کشیدن محروم شده باشید، یا اینکه مصرف خود را پایین آورده باشید، این اتفاق می افتد.

وضعیت واقعی اینست: هنگامی که شما به نیکوتین اعتیاد پیدا کنید، اگر سیگار نکشید، یک چیزی این وسط گم می شود. اگر یک چیز غیر استرس زا باشد که ذهن شما را برای ساعتها مشغول کند، ممکن است مدت طولانی زمان بگذرد و شما جای خالی آن مخدر را احساس نکنید. با این حال، هنگامی که خسته هستید، چیزی نمی تواند ذهن شما را مشغول خودش کند. برای همین است که هیولا را تغذیه می کنید. هنگامی که خود را برنجانید (به عنوان مثال سعی کنید که سیگار را متوقف کنید یا اینکه مصرفتان را پایین بیاورید)، حتی روشن کردن یک لامپ می تواند ضمیر ناخودآگاه شما را فعال کند. حتی مصرف کنندگان پیپ و یا سایر مصرف کنندگان انواع توتون نیز این تشریفات را به صورت اتوماتیک و غیر ارادی انجام می دهند. اگر هر فرد سیگاری بخواهد سعی کند تا سیگارهایی را که در طول روز کشیده است به خاطر بیاورد، فقط بخش کوچکی از آنها را بخاطر خواهد آورد، به عنوان مثال سیگاری را که اول صبح کشیده است، یا سیگاری را که بعد از ناهار کشیده است.

حقیقت اینست که، به صورت غیر مستقیم خستگی شما را افزایش نیز می دهد، زیرا به شما احساس سستی و بی حالی می دهد، و سیگاریها به جای اینکه مسئولیت فعالیتهای پر انرژی را بر عهده بگیرند، ترجیح می دهند تا جایی لَم بدهند و با بی حوصلگی رنج های ناشی از سیگار نکشیدن را کاهش بدهند.

به همین دلیل است که مقابله با شستشوی مغزی بسیار اهمیت پیدا می کند. از آنجا که این یک واقعیت است که سیگاریها معمولاً در هنگام خستگی سیگار می کشند، و از زمان تولدشان نیز به آنها گفته شده است که سیگار خستگی را برطرف می کند، برای ما پیش نیامده است که دلیل اصلی این واقعیت را جویا شویم. همچنین ما را شستشوی مغزی داده اند که باور کنیم، جویدن آدامس به آرامش کمک می کند. در واقع از آنجا که افراد در حالت استرس دندانهایشان را به هم فشار می دهند. تمامی آدامس ها نیز به شما یک دلیل منطقی می دهند که دندانهایتان را به هم بفشارید. دفعۀ بعد که یک فرد را در حال جویدن آدامس دیدید، با دقت بیشتری نگاهش کنید و از خودتان بپرسید، آیا او آرامش دارد یا دارای تنش است. سیگاری هایی را که مدعی هستند به دلیل رفع خستگی سیگار می کشند، زیر نظر بگیرید. اگر دقت کنید آنها بعد از سیگار کشیدن هم هنوز خسته هستند. سیگار کشیدن خستگی را از بین نمی برد.

به عنوان یک سیگاری سابقه دار زنجیره ای که سیگار پشت سیگار روشن می کرد، به شما اطمینان می دهم که هیچ چیز در دنیا خسته کننده تر از این نیست که یک سیگار کثیف را پشت سر یک سیگار دیگر روشن کنید و این کار را روزها و سالها ادامه بدهید.


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 9 . استرس

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 11 . تمرکز

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.