خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: داراییها

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: داراییها
نویسنده : امیر انصاری
داراییها منابع اقتصادی هستند که در آینده منافعی را برای کسب و کار بدنبال دارند، یا به زبان ساده تر، چیزی که کسب و کار مالک آن است و ارزش مالی دارد. اکثر شرکتها از حسابهای دارایی زیر استفاده می کنند :

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارموجودی نقد


حساب موجودی نقد، در بردارنده تراکنشهای مالی است که بر روی وجوه نقد تاثیر می گذارند، یا بعبارتی نقدی هستند. وجوه نقد شامل پول نقد می باشد مانند مانده حساب بانکی (موجودی حساب بانکی)، اسکناس، سکه، و چک ها می باشد. پول نقد اساسی ترین نیاز برای ایجاد یک کسب و کار جدید (مانند شرکت آموزشی اسمارت تاچ یا شرکت موزیک گرک) می باشد.

حسابهای دریافتنی


اکثر شرکتها کالاها یا خدمات خود را در ازای قول دریافت وجه نقد در آینده می فروشند (بصورت نسیه می فروشند). این قبیل فروشها بصورت اعتباری هستند (نسیه)، و حسابهای دریافتنی محلی برای نگهداری اینگونه حسابهای می باشد. حساب دریافتنی حق دریافت پول در آینده نزدیک می باشد. اکثر فروشها در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته بصورت اعتباری می باشد.

اسناد دریافتنی


یک کسب و کار ممکن است، کالا یا خدمات خود را بفروشد و در قبال آن یک سند دریافتنی یا قول کتبی (سفته) دریافت کند. یک سند دریافتنی یک تعهد کتبی است که طی آن مشتری باید مبلغ ثابتی را به همراه بهره آن در تاریخ خاصی بپردازد. یک سند دریافتنی حق دریافت وجه نقد و بهره آن در آینده می باشد.

پیش پرداخت هزینه


یک کسب و کار معمولآ برخی هزینه ها را ، مانند بیمه و اجاره، پیشاپیش (از قبل) می پردازد. یک پیش پرداخت هزینه، یک دارایی محسوب می گردد چون پیش پرداخت در آینده منافعی را بدنبال دارد. طی یک پیش پرداخت هزینه، شرکت مبلغ هزینه را قبل از استفاده از آن می پردازد. پیش پرداخت اجاره، پیش پرداخت بیمه، و پیش پرداخت تجهیزات اداری، حسابهای پیش پرداخت هزینه جداگانه ای هستند. مبلغی را که شما بعنوان شهریه دانشگاه در ابتدای ترم تحصیلی می پردازید برای شما یک دارایی محسوب می شود.

زمین


حساب زمین، بهای تمام شده زمین هایی را نشان می دهد که کسب و کار برای عملیات خودش آنها را نگهداری می کند. زمینهایی که به منظور فروش نگهداری می شوند متفاوت هستند، بهای پرداخت شده بابت آنها سرمایه گذاری محسوب می گردد.

ساختمان


بهای تمام شده ساختمانها، دفتر اداری، و یا انبار در حساب ساختمان نگهداری می شوند. بعنوان مثال شرکتهای "فریتو لای" و "کوکا کولا" مالک ساختمانهای زیادی در سراسر جهان هستند که در آنها چیپس و نوشیدنی تولید می کنند.

تجهیزات، اثاثیه و منصوبات


یک کسب و کار برای هر نوع تجهیزات حساب جداگانه ای ایجاد می کند.بعنوان مثال تجهیزات کامپیوتری، تجهیزات اداری، و تجهیزات فروشگاه . حساب تجهیزات بهای تمام شده این داراییها را نشان می دهد. بطور مشابه، حساب اثاثیه، بهای تمام شده تجهیزات روشنایی (مثل لامپ ها)، و تجهیزات قفسه بندی را در بردارد.


آموزش قبلی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: حساب، دفتر روزنامه، و دفتر کل

آموزش بعدی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: بدهیها

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.