خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


شیء متن (Text)

شیء متن (Text)
نویسنده : امیر انصاری
شیء Text (متن) یکی از پرکاربردترین اشیاء طراحی گزارش می باشد و غالباً از آن استفاده خواهید کرد. این شیء در گزارش چیزی شبیه تصویر زیر خواهد بود.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارشیء متن (Text)

شیء Text می تواند هر نوع متنی را نشان دهید، به خصوص موارد زیر قابل عرض می باشند:

  • یک یا چند خط متن
  • ستون های داده (data columns) که به منبع دادۀ گزارش متصل می باشند
  • پارامترهای گزارش (report parameters)
  • مقادیر مجموع (total values;)
  • عبارات (expressions)
  • هر ترکیبی از موارد بالا

ویرایش محتویات شیء Text


برای ویرایش یک شیء Text کافیست بر روی آن دوبار کلیک کنید تا کادری مشابه تصویر زیر باز شود.

شیء متن (Text)

در صفحۀ Edit Text (ویرایش متن) شما می توانید در کادر سمت چپ مستقیماً متن دلخواهتان را وارد کنید. امکان وارد کردن متن های چند خطی و طولانی نیز وجود دارد. در سمت راست این صفحه یک درختواره وجود دارد که از طریق نودهای آن درخت می توانید به اشیاء مختلف دیگری همچون منبع دادۀ گزارش، پارامترهای گزارش، توابع مجموع و ... دسترسی پیدا کنید. در این درختواره بر روی هر کدام از نودها که دوبار کلیک کنید به قسمت متن اضافه می شود. همچنین با روش کشیدن و رها کردن نیز می توانید نودهای درختواره را به قسمت متن در شیء Text بیفزایید.

برای ذخیره سازی تغییراتی که شیء Text داده اید می توانید بر روی دکمۀ OK کلیک کنید یا اینکه از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter استفاده کنید. یک روش دیگر برای ویرایش محتویات شیء Text اینست که ابتدا آن را انتخاب کنید و سپس کلید اینتر را بفشارید. در این وضعیت امکان تایپ متن به صورت مستقیم در داخل این شیء را خواهید داشت. در این وضعیت نیز برای ذخیره سازی تغییرات می توانید از کلید ترکیبی Ctrl+Enter استفاده کنید، همچنین می توانید در جایی خارج از این شیء با ماوس کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند. در این وضعیت برای انصراف از تغییرات انجام شده می توانید از کلید Esc استفاده کنید.

برای تغییر موقعیت یا تغییر اندازۀ شیء Text از موس و روش کشیدن و رها کردن استفاده کنید. البته این نکته را هم مدنظر داشته باشید که در مورد سایر اشیاء طراحی گزارش نیز تغییر اندازه یا موقعیت به همین منوال می باشد.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.