خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


نمایش عبارات (expressions) در شیء متن

نمایش عبارات (expressions) در شیء متن
نویسنده : امیر انصاری
شیء Text می تواند شامل یک متن ساده که با عباراتی (expressions) ترکیب شده اند باشد. به مثال زیر توجه کنید:

نرم افزار سامانه مودیان راهکارToday is [Date]

در این مثال [Date] یک عبارت می باشد که پردازش می شود و نتیجۀ محاسبات جایگزین آن می گردد. خروجی این متن چیزی شبیه متن زیر خواهد بود:

Today is 12.09.2010

همانطور که می بینید به جای [Date] تاریخ روز جاری در خروجی چاپی نمایش داده می شود. همانطور که احتمالاً خودتان هم متوجه شده اید، عبارات (expressions) فست ریپورت با یک جفت کروشه [] از سایر متن متمایز می شود. در داخل عبارات می توانید از نمادهای مختلفی همچون <, >, <!, !> استفاده کنید.

اگر بخواهید که عبارات محاسبه نشوند و فقط معادل متنی آنها نوشته شود می توانید ویژگی AllowExpressions (اجازۀ وجود عبارات) را برای شیء Text مربوطه غیر فعال (false) کنید. در این حالت متن شما دقیقاً به همان شکل که تایپ کرده اید، چاپ می شود. تصویر زیر مثالی از یک شیء Text می باشد که ویژگی AllowExpressions در آن غیرفعال شده است.

نمایش عبارات (expressions) در شیء متن

در داخل یک جفت کروشه ای که برای ایجاد عبارات استفاده می کنید می توانید از هر نوع عبارت معتبری که در مستندات فست ریپورت مجاز شمرده شده است، استفاده کنید. به دلیل اهمیت عبارات در ادامۀ این آموزش یک فصل مخصوص به آن اختصاص داده ایم.

بیایید مثال دیگری از عبارات فست ریپورت را با هم مرور کنیم:

2 * 2 = [2 * 2]

خروجی عبارت بالا به شکل زیر خواهد بود:

2 * 2 = 4

یکی از اشتباهات رایج تازه کارهای فست ریپورت اینست که عبارات را به شکل زیر می نویسند:

2 * 2 = [2] * [2]

خروجی این عبارت را در ادامه می بینید:

2 * 2 = 2 * 2

همانطور که می بینید عملیات ضرب لحاظ نشده است و در واقع فست ریپورت، علامت ضرب را به عنوان یک رشتۀ متنی در خروجی چاپی آورده است. پس یادتان باشد که محاسبات را حتماً در داخل کروشه قرار دهید و نه در خارج از آن.

گاهی اوقات ضرورت پیدا می شود که از کروشه های تو در تو استفاده کنید. البته در این مورد در فصل مخصوص به عبارات بیشتر خواهید دانست اما در اینجا هم مثالی می زنیم:

The next page: [[Page] + 1]

اگر صفحۀ جاری شما در گزارش، صفحۀ 1 باشد، خروجی این عبارت چیزی شبیه متن زیر خواهد بود:

The next page: 2

در اینجا Page (صفحه) خودش یک متغیر سیستمی (system variable) است که شمارۀ صفحۀ جاری را نشان می دهد. برای همین به صورت جداگانه داخل یک جفت کروشه قرار گرفته است تا متمایز شود. اگر مانند مثال زیر از کروشه های اضافی استفاده کنید، فست ریپورت کروشه های زائد را نادیده می گیرد و در خروجی شما تأثیر اضافه ای مشاهده نخواهد شد.

Today is [[Date]]

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.