خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


گزارش report

گزارش report
نویسنده : امیر انصاری
در فصل یک از آموزش جامع فست ریپورت، اصول اساسی و مبانی کار با یک گزارش در فست ریپورت را می آموزیم. همچنین نگاه دقیقی به عناصر تشکیل دهندۀ یک گزارش همچون صفحات (pages)، دسته بندی های گزارش (bands)، و اشیاء گزارش (objects) خواهیم انداخت. با توجه به اینکه برای کار در محیط این گزارش ساز نیاز به دانستن اسامی انگلیسی اشیاء خواهید داشت، در طول این آموزش هر جا به معادل فارسی اجزاء تشکیل دهندۀ این ابزار اشاره کنیم، سعی خواهیم کرد تا نام انگلیسی آن را نیز در کنارش و در داخل یک جفت پرانتز مورد اشاره قرار دهیم تا یافتن آن شیء در گزارش ساز فست ریپورت برایتان ساده شود.گزارش (report)


فرآیند ساخت یک گزارش در ابزار گزارش ساز فست ریپورت به شرح تصویر زیر می باشد:

برای بزرگنمایی تصویر روی آن کلیک کنید
گزارش report

الگوی گزارش (Report template) یا به عبارت دیگر قالب گزارش، آن چیزی است که در محیط طراحی (designer) می بینیم. در نرم افزار فست ریپورت الگوها یا همان قالب ها در فایل هایی با پسوند FRX ذخیره می شوند. شما می توانید این گزارش ها را با کمک محیط طراحی فست ریپورت (designer) بسازید. همچنین ممکن است برنامه نویسان قبلا در داخل کد این گزارش ها را برای شما آماده کرده باشند و به شما امکان ویرایش قالب آن را بدهند.

نکته: در نرم افزار فروشگاهی راهکار قالب های از پیش آماده شدۀ فراوانی وجود دارد که علاوه بر اینکه کار طراحی گزارشات را برای شما راحت نموده است، می توانند به عنوان الگوهای آموزشی توسط شما مورد استفاده قرار بگیرند.

داده ها (Data) می توانند شامل انواع مختلفی از داده ها باشند که به عنوان منبع دادۀ گزارش مورد استفاده قرار می گیرند. این داده ها ممکن است توسط برنامه نویس ها در داخل برنامه فست ریپورت برای شما از پیش تعبیه شده باشند. همچنین این امکان وجود دارد که به صورت مستقیم از پایگاه های داده ای رابطه ای همچون مایکروسافت اس کیو ال سرور، اکسس و ... فراهم شوند. همچنین نرم افزار فست ریپورت قادر به کار با اشیاء منطق تجاری (business-logic objects) نیز می باشد.

نکته: در نرم افزار فروشگاهی راهکار، منابع داده گزارش ها به صورت پیش فرض در تمامی قالب های گزارشی وجود دارند و شما از بابت فراهم کردن داده های گزارش نگرانی نخواهید داشت و صرفاً می توانید وقتتان را صرف اختصاصی سازی قالب گزارش ها سازید.

گزارش آماده شده (Prepared Report) آن چیزی است که ما در پنجرۀ پیش نمایش چاپ (preview window) می بینیم. گزارش های آماده شده را می توانید در پیش نمایش چاپ ببینید، آن ها را جهت چاپ به پرینتر بفرستید، همچنین می توانید گزارش های آماده شده را در فرمت های مختلف نرم افزاری همچون نرم افزار مایکروسافت ورد doc، نرم افزار مایکروسافت اکسل xls، نرم افزار ادوب اکروبات pdf، و یا سایر فرمت ها ذخیره کنید. همچنین امکان ایمیل کردن گزارش آماده شده نیز وجود دارد.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.