خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل آخر . کمک به خاتمۀ این رسوایی (2)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل آخر . کمک به خاتمۀ این رسوایی (2)
نویسنده : امیر انصاری
چرا استانداردهای ساختگی؟ چرا معتادان هروئین به عنوان مجرم شناخته می شوند، با اینحال می توانند به عنوان معتاد ثبت نام کنند و هروئین رایگان دریافت کنند و یا اینکه درمانهای داروئی رایگان برای خلاص شدن از شر هروئین در اختیار آنها قرار می گیرد؟ کافیست سعی کنید تا به عنوان معتاد نیکوتین ثبت نام کنید. چرا آنها حاضر نیستند سیگار رایگان در اختیار شما قرار بدهند!

نرم افزار سامانه مودیان راهکاراگر نزد دکترتان بروید، یا به شما خواهد گفت "متوقفش کنید، آن شما را می کشد"، که البته خودتان هم قبلش این را می دانستید، و یا اینکه نوع دیگری از نیکوتین را برای شما نسخه می کند، حالا شما هم باید هزینۀ نسخه را بدهید، هم هزینۀ جایگزین نیکوتینی را بدهید و در نهایت هم مخدری را که به آن اعتیاد دارید و می خواهید از شرش خلاص شوید را دریافت خواهید کرد.

کمپین های ترساندن هیچ کمکی به ترک سیگار نمی کنند. بلکه کار را سخت تر هم می کنند. تمام کاری که آنها انجام می دهند اینست که مدام سیگاری ها را بیشتر بترسانند که باعث می شود حتی سیگار بیشتری هم بکشند. حتی مانع به دام افتادن نوجوانان نیز نمی شوند. نوجوانان می دانند که سیگار آنها را می کشد، اما در عین حال این را نیز می دانند که یک نخ سیگار هرگز آنها را نخواهد کشت. از آنجا که سیگار کشیدن یک عادت بسیار شایع می باشد، دیر یا زود آن نوجوان از طریق فشارهای اجتماعی و یا حتی از روی حس کنجکاوی یک نخ را امتحان خواهد کرد. و به این دلیل که نوجوان آن را خیلی افتضاح می بیند، پس به سادگی و در همان وهلۀ اول نیز به دامش می افتد.

چرا ما اجازه می دهیم این رسوایی بیش از این پیش برود؟ چرا دولت ها با کمپین های جدی و واقعی به مبارزۀ آن نمی پردازند؟ چرا آنها به ما نمی گویند که نیکوتین یک مخدر است، چرا نمی گویند که نیکوتین شما را آرام نمی کند، چرا نمی گویند که تنها یک نخ سیگار می تواند شما را برای همیشه به دام بیندازد؟

به یاد دارم که کتاب "ماشین زمان" (H. G. Well’s The Time Machine) را می خواندم. کتاب توضیح می داد که تصادفی در آینده ای دور اتفاق می افتد و مردی درون یک رودخانه می افتد. همراهان او فقط در اطراف ساحل رودخانه مانند گاو نشستند، و به گریه های حاکی از نا امیدی او توجهی نکردند. من آن تصادف را خیلی پریشان کننده و غیر انسانی دانستم. به نظر من بی تفاوتی جامعۀ سیگاری های سابق که امروز ترک کرده اند، دقیقاً مشابه همان حادثه و رفتار غیر انسانی اطرافیان آن شخص است. ما اجازه می دهیم تا تورنمنت های دارت اندازی پر بازدید که در ساعات اوج بازدید تلویزیون پخش می شوند توسط شرکت های دخانیات حمایت شوند. سپس بازیکن محبوب مردم سیگارش را روشن می کند. حالا تصورش را کنید که این مسابقه دارت اندازی توسط مافیا حمایت می شد و آن بازیکن محبوب مشغول تزریق هروئین به خودش می بود. چه غوغایی به پا می شد!!!

ادامۀ فصل آخر در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل آخر . کمک به خاتمۀ این رسوایی (1)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل آخر . کمک به خاتمۀ این رسوایی (3)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.