خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


بهترین کتاب آموزش اکسل — معرفی جامع ترین کتاب های Excel

بهترین کتاب آموزش اکسل — معرفی جامع ترین کتاب های Excel
در زمان گذشته بسیاری از کارها روی کاغذ انجام می‌شد اما در چند دهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی استفاده از کاغذ روز به روز در حال منسوخ شدن است. بطور کلی می‌توان گفت که در حال حاضر بسیاری از اسناد و مدارک بصورت فایل در کامپیوترها ایجاد و ذخیره می‌شوند و بخش بزرگی از محاسبات از کامپیوتر استفاده می‌کنند. همه روزه با پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای جدیدی برای افزایش سهولت در کارها ارائه می‌شوند. علاوه بر این موضوع نرم افزارهای قبلی با رفع ایرادات گذشته در نسخه‌های جدیدی در دسترس مردم قرار می‌گیرند. یکی از نرم افزارهای پرکاربرد در دنیای امروز نرم افزار اکسل است. نرم افزار اکسل یکی از مهم ترین نرم افزار های مجموعه آفیس است که توانایی ها بسیاری از جمله ایجاد فرم های مختلف، جدوال متفاوت و... دارا است. بسیاری از افراد با کاربردهای این نرم افزار آشنایی نداشته و به دنبال بهترین کتاب آموزش اکسل هستند. ما در این مقاله قصد داریم به توضیح نرم افزار اکسل و بهترین کتاب آموزش آن بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

معرفی نرم افزار اکسل


پیش از آن که به معرفی بهترین کتاب ها برای آموزش اکسل بپردازیم باید بدانید نرم افزار اکسل چیست؟ همانطور که می دانید مجموعه آفیس یکی از مجموعه نرم افزارهای بسیار کاربردی و ضروری است که توسط شرکت بزرگ مایکروسافت تولید و عرضه شده است. مجموعه نرم افزاری آفیس یا به فارسی دفترکار، مجموعه ای از نرم افزارهایی است که برای انجام کارهای اداری، محاسباتی و آموزشی ساخته شده‌اند. برای مثال نرم افزار ورد که همه شما با آن آشنایی دارید یکی از کاربردی‌ترین نرم افزارهای ویرایشگر متن آفیس است که بسیاری از نامه‌های اداری، پروپوزال های دانشجویی و... در آن انجام می شود.

نرم افزار اکسل یکی از نرم افزارهای این مجموعه بی نظیر است که از نرم افزارهای بسیار مهم به شمار می‌آید. اکسل را می‌توان یک نرم افزار صفحه گسترده دانست که شامل سطر و ستون‌های بسیاری است. این نرم افزار حرفه‌ای دارای کابردهای بسیاری از جمله تهیه و ذخیره لیست‌های دانشجویی، وضعیت تحصیلی دانش آموزان، لیست حقوق و دستمزد پرسنل و... است. نرم افزار اکسل دارای کاربردهای نامحدودی است و تمام افراد در هر سطحی می‌توانند برای کارهای شخصی خود از این نرم افزار استفاده کنند.

بهترین کتاب آموزش اکسل — معرفی جامع ترین کتاب های Excel

مسئله انتخاب بهترین کتاب آموزش اکسل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که قصد دارند اکسل را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرند. در صورتی که قصد دارید به آموزش اکسل بپردازید می‌توانید به یکی از منابع بی نظیر برای یادگیری این نرم افزار مراجعه کنید. فرادرس مرجع کاملی برای آموزش اکسل از مبتدی تا حرفه‌ای بوده و شما می‌توانید در آن تمام آموزش‌های درباره این موضوع را دنبال کنید.


کاربرد نرم افزار اکسل


همانطور که گفته شد نرم افزار اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده است. زمانی که شما این نرم افزار را باز می‌کنید یک جدول بزرگ با ستون و ردیف‌های زیادی مشاهده خواهید کرد. نرم افزار اکسل دارای شیت هایی است که هر کدام از آن ها دارای 16384 سطر و 1048576 ستون است. البته باید بدانید شما می‌توانید به اندازه نیاز خود یک جدول رسم کنید. با توجه به توضیحات داده شده اکسل یک نرم افزار پیچیده است که برای کار با آن نیاز به آموزش دارید. یکی از راه‌های آموزش اکسل مطالعه بهترین کتاب آموزش اکسل است. برای این کار باید بدانید این برنامه چه کاربردهایی داشته و شما قصد استفاده از کدام یک از این کاربردها را دارید. کاربردهای اکسل به شرح زیر می‌باشند:

 • فرم‌های مختلف را برای گرافیک‌های عالی تهیه می‌کند.
 • با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های آماری متنوع به پیش بینی می‌پردازد.
 • درصد خطا در محاسبات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • برای مقایسه و تحلیل، داشبوردهای مدیریتی یا گزارش‌های متنوع را تهیه می‌کند.

چه افرادی نیاز به آموزش اکسل دارند؟


در این قسمت ممکن است با این سؤال مواجه شده باشید که چه افرادی نیاز به آموزش اکسل دارند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که کمتر شغل‌هایی هستند که به استفاده از اکسل نیازی نداشته باشند. تقریباً تمام افراد می‌توانند از این نرم افزار استفاده کنند و اکسل می‌تواند از ساده‌ترین محاسبات تا پیچیده‌ترین کارها را انجام دهد. از ثبت و ویرایش داده‌های روزانه تا شبیه سازی فرآیندهای پیچیده گردش اطلاعات، کنترل موجودی، انبارداری و... از کارهایی است که می‌توانید با نرم افزار اکسل انجام دهید. بنابراین با توجه به کارایی این نرم افزار دانش آموزان، دانشجویان، مدیران، مهندسین در رشته‌های مختلف، انباردارها، فروشندگان، مشاغل خدماتی و بسیاری از افراد نیاز به آموزش اکسل داشته و یادگیری آن می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در نتیجه کار آن‌ها داشته باشد.

بهترین کتاب آموزش اکسل — معرفی جامع ترین کتاب های Excel

معرفی بهترین کتاب آموزش اکسل


با اینکه کتاب‌های بسیار زیادی به آموزش اکسل می‌پردازند اما همیشه یکی از سوالاتی که برای مردم ایجاد می‌شود این است که بهترین کتاب برای آموزش اکسل کدام است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت هر کتاب آموزش اکسل از یک زاویه به آموزش اکسل می‌پردازد. بنابراین برای آموزش اکسل باید ابتدا نیازهای خود از این نرم افزار را برآورد کنید. در ادامه مطلب به معرفی بهترین کتاب‌های آموزش نرم افزار اکسل خواهیم پرداخت:

1. کتاب Microsoft Excel 2016 Bible


این کتاب یکی دیگر از کتاب‌های آموزش اکسل است که توسط John Walkenbach نوشته شده است. نویسنده این کتاب به آقای صفحه گسترده معروف بوده و تا به امروز بیش از 50 کتاب در زمینه نرم افزارهای صفحه گسترده منتشر کرده است. کتاب Bible Of Excel که مربوط به نسخه 2016 نرم افزار اکسل است را می‌توان بهترین کتاب آموزش اکسل دانست که به صورت صفر تا صد مباحث مربوط به این نرم افزار را شرح می‌دهد. این کتاب یک کتاب جامع و کامل در زمینه آموزش اکسل بوده و حتی افرادی که بر این نرم افزار تسلط دارند نیز می‌توانند در مواقعی از آن بهره ببرند.

2. کتاب توابع و فرمول نویسی در اکسل فرساران


اگر به دنبال کتاب جامعی برای آموزش اکسل هستید می‌توانید کتاب توابع و فرمول نویسی اکسل فرساران را تهیه کنید. این کتاب بی نظیر از کتاب‌های انگلیسی زبان در زمینه توابع و فرمول نویسی در اکسل است. این کتاب دارای 20 فصل بوده و تعداد صفحات آن 589 است. در این 20 فصل تمام مفاهیم فرمول نویسی و توابع از مبتدی تا پیشرفته در اکسل آموزش داده شده است. این کتاب آموزش نرم افزار اکسل سال‌های بسیاری است که در بهترین مؤسسات تدریس می‌شود. همچنین می‌توانید از فیلم‌های آنلاین آموزشی فرادرس در لینک زیر استفاده کنید:


3. کتاب آموزش جامع اکسل


در سال 2010 یک کتاب آموزش اکسل که ترجمه کتاب Teach Yourself Visually Excel نشر Wiley بود، منتشر شد. نشر Wiley یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین ناشران در حوزه کتاب‌های آموزشی است. یکی از شعارهای معروف این نشر مطالعه کمتر و آموزش بیشتر است. بنابراین کتاب آموزش جامع اکسل سعی دارد به صورت کابردی به آموزش این نرم افزار پرداخته و با خلاصه کردن متن باعث عدم خستگی خواننده از مطالعه صفحات زیاد شود. این کتاب را می‌توان بهترین کتاب در زمینه کاربردی آموزش اکسل دانست.

بهترین کتاب آموزش اکسل — معرفی جامع ترین کتاب های Excel

4. آموزش برنامه نویسی در اکسل


کتاب آموزش برنامه نویسی در اکسل نوشته وحید فرزام نیز بهترین کتاب آموزش اکسل محسوب می‌شود. همانطور که گفته شد نرم افزار اکسل از نرم افزارهای Office است و از این نرم افزار محصول شرکت مایکروسافت، برای کارهای اداری و شخصی استفاده می‌شود. با اکسل می‌توانید معادلات دشوار ریاضی را محاسبه کنید. در واقع این نرم افزار بهترین گزینه برای تحلیل‌های ریاضی و حسابداری است. نسخه ویندوز این نرم افزار از زبان ویژوال بیسیک پشتیبانی کرده و شما می‌توانید برنامه نویسی ویژگی‌های جدیدی به اکسل خود اضافه کنید. در این کتاب به آموزش این موارد پرداخته می‌شود.

5. اکسل کاربردی و مدیریت با اکسل


این کتاب یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های آموزش اکسل بوده و می‌توان آن را در دسته بهترین کتاب های آموزش اکسل قرار داد. این کتاب که نوشته پارسا علیاری است به افراد مبتدی و علاقمندان به این نرم افزار کمک کرده تا به افزایش سطح اطلاعات خود در زمینه اکسل کمک کنند. پارسا علیاری در این کتاب سعی کرده است تا به آموزش چگونگی ادغام بازارکار و نرم افزار اکسل بپردازد. این کتاب می‌تواند برای حسابداران و مدیران کسب و کارهای کوچک بسیار مفید باشد.

6. آموزش حرفه‌ای اکسل 2013 در حسابداری


این کتاب از کتاب‌های بی نظیر آموزش نرم افزار اکسل است که به طور تخصصی به کاربرد اکسل در حسابداری می‌پردازد. آموزش حرفه‌ای اکسل 2013 در حسابداری را می‌توان بهترین کتاب آموزش اکسل دانست. این کتاب بی نظیر نوشته محمد مهرتاش تمام امکانات و ابزارهای اکسل 2013 را که در حسابداری کاربرد دارند معرفی کرده و توضیح می‌دهد. کتاب محمد مهرتاش برای تدریس در دانشگاه بسیار مناسب است.

7. آموزش جامع و کامل نرم افزار اکسل 2010


این کتاب بی نظیر نوشته مهندس ندا مفاخری و شاهین شکری بوده و به آموزش کامل نرم افزار اکسل 2010 می‌پردازد.

8. آموزش متفاوت اکسل


اگر قصد دارید یک کتاب کوتاه اما پرمحتوا مطالعه کنید، کتاب آموزش متفاوت اکسل می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. در این کتاب به فرمول نویسی در اکسل، تغییر هر سلول به دلخواه، انجام محاسبات پیچیده، انجام مدیریتی و حسابداری، دسته بندی و تحلیل‌ها، گزارش گیری، ذخیره اطلاعات اشاره شده و به توضیح کامل این مفاهیم پرداخته می‌شود.

بهترین کتاب آموزش اکسل — معرفی جامع ترین کتاب های Excel

بهترین کتاب آموزش اکسل؛ معرفی کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies


اگر چیزی از اکسل نمی‌دانید و قصد دارید به آموزش این نرم افزار بپردازید می‌توانید از این کتاب جامع و کاربردی استفاده کنید. کلمه Dummies را می‌توان خنگ‌ها ترجمه کرد و به نوعی این آموزش را می‌توان آموزشی برای خنگ‌ها دانست. اما نباید این موضوع با رنجش خاطر شما شده و یا اسم این کتاب گولتان بزند. این انتشارات پیش از نیز کتاب‌های زیادی را در حوزه آموزش‌های مختلف وارد بازار کرده و در 30 سال گذشته توانسته توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کند.

همانطور که از نام کتاب کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies مشخص است شما در این کتاب با اکسل 2016 طرف بوده و نویسنده این کتاب Greg Harvey قصد دارد به آموزش این نسخه اکسل بپردازد. یکی از دلایلی که این کتاب را می‌توان بهترین کتاب آموزش اکسل دانست این است که نویسنده ادعا کرده است که 8 کتاب را در 1 کتاب جا داده است. 8 بخش اصلی این کتاب به شرح زیر می‌باشند:

 • مبانی مقدماتی اکسل
 • طراحی وورک شیت
 • نوشتن فرمول‌ها و توابع مختلف
 • ارتباط میان وورک شیت ها
 • کار با نمودار و عناصر گرافیکی
 • مدیریت داده‌ها
 • تحلیل داده‌ها
 • کار با ماکروها

شاید تصور کنید کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies یک کتاب جمع و جور و کم حجم است. اما باید بدانید این تصور کاملاً اشتباه بوده و این کتاب 819 صفحه است. اگر قصد دارید به آموزش اکسل با این کتاب بپردازید بهتر است زمان کافی برای انجام تمرین‌ها و مطالعه کامل کتاب را داشته باشید. در ادامه به توضیح ویژگی‌های این کتاب خواهیم پرداخت.

بهترین کتاب آموزش اکسل — معرفی جامع ترین کتاب های Excel

ویژگی های کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies


بدون شک این کتاب ویژگی‌هایی منحصربفردی دارد که آن را از بقیه کتاب های آموزش اکسل متمایز می‌کند. ویژگی‌های کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies به شرح زیر است:

 • این کتاب دارای زبانی بسیار ساده است که خواندن را برای خواننده راحت‌تر می‌کند.
 • نویسنده هرجایی که نیاز به تصویر بوده است با استفاده از محتوای بصری نیاز مخاطب را برطرف کرده است.
 • قالب بندی صفحات این کتاب به شکل جذابی انجام شده است.
 • بخش‌های مهم در هر صفحه از این کتاب به صورت Bold یا پر رنگ است.
 • بخش‌های مختلف کتاب به شکل زیبایی تقسیم شده‌اند.
 • با مطالعه کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies می‌توانید تقریباً 90 درصد اکسل را یاد بگیرید و بعد از این کتاب باید به آموزش‌های پیشرفته‌تر اکسل مراجعه کنید.

کتاب Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies بدون شک بهترین کتاب آموزش اکسل است اما این کتاب هنوز به فارسی ترجمه نشده و برای مطالعه آن باید به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید.


کلام آخر درباره بهترین کتاب آموزش اکسل


همانطور که می دانید مجموعه Office بیش از 30 سال است که مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. برای مثال بسیاری از نویسندگان برای ثبت نوشته‌های خود از Word استفاده می‌کنند و بسیاری از دانشجویان از پاورپوینت برای ارائه مطلب آموزشی بهره می‌برند. در بین نرم افزارهای این مجموعه نرم افزار اکسل یکی از پرکاربردترین آن‌ها است. اکسل نقش بسیار پر رنگی در مجموعه Office داشته و تقریباً تمام مشاغل از آن استفاده می‌کنند. ما در این مقاله به معرفی بهترین کتاب آموزش اکسل پرداختیم. در صورتی که علاقمند به یادگیری نرم افزار اکسل از مبتدی تا پیشرفته هستید می‌توانید به فرادرس مراجعه کنید. فرادرس به عنوان یک منبع کامل و جامع به آموزش اکسل از مبتدی تا پیشرفته می‌پردازد. همچنین در آن می‌توانید دیگر نرم افزارهای مجموعه Office را نیز آموزش ببینید.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز