خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش نرم افزار آفیس - کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office

آموزش نرم افزار آفیس - کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office
در چند دهه اخیر کامپیوترها پیشرفت چشم گیری داشته‌اند و در این مدت نرم افزارهای کاربردی مختلفی برای استفاده در کامپیوترها، ساخته شده‌اند. در زمان گذشته اداره‌ها تمامی محاسبات، نامه‌ها، اسناد و... را بصورت دستی روی کاغذ می‌نوشتند و در پوشه های مقوایی و زونکن ها بایگانی می‌کردند. این کار علاوه بر وقت گیر و هزینه بر بودن، به فضای زیادی برای ذخیره زونکن ها و مدارک نیاز داشت که در آن زمان معمولا ادارات دارای اتاقی با عنوان اتاق بایگانی بودند. اما امروزه کامپیوترها می‌توانند بایگانی‌های بی نظیری برای نگهداری از اسناد و مدارک باشند. اگر در یک اداره کار می‌کنید، بدون شک نام مجموعه نرم افزار مایکروسافت آفیس به گوش شما خورده است. مجموعه نرم افزارهای آفیس یکی از پرکاربردترین نرم افزارها در اداره‌ها هستند. این مجموعه نرم افزاری ساخته شرکت مایکروسافت بوده و هریک از نرم افزارهای آن کاربرد خاص خود را دارند. ما در این مقاله قصد داریم به آموزش نرم افزار آفیس بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آفیس چیست؟


همانطور که گفته شد آفیس (Microsoft Office) مجموعه‌ای از نرم افزارهایی است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. امروزه به سختی می‌توان محیط اداری و یا حتی خانگی را پیدا کرد که روی کامپیوترهای آن‌ها یکی از نرم افزارهای آفیس نباشد. این مجموعه نرم افزاری حرفه‌ای به علت ویژگی‌های بی نظیر و کاربری ساده توانسته جایگاه ویژه‌ای در میان مردم پیدا کند. در حال حاضر این نرم افزارها از اهمیت خاصی برخودارند. به طوری که اگر شما قصد داشته باشید در شرکتی استخدام شوید، باید حداقل با یکی از این نرم افزارها کار کرده باشید. به همین دلیل آموزش نرم افزار آفیس یکی از مهم‌ترین موارد برای استخدام شدن در هر سمت و هر شغلی است.

علاوه بر استفاده از مجموعه آفیس در محیط‌های اداری تعدادی از نرم افزارهای این مجموعه زمینه آموزشی نیز کاربرد بسیاری دارند. برای مثال نرم افزار پاورپوینت یک نرم افزار برای ساختن اسلایدهای آموزشی و ارائه آن‌ها در کنفرانس‌های مختلف است که در محیط آموزشی مدرسه و دانشگاه کاربرد بسیاری دارد. به طور کلی می‌توان گفت اگر قصد ادامه تحصیل و یافتن یک شغل مناسب را دارید خواسته و ناخواسته باید با مجموعه آفیس آشنا شده و کار با نرم افزارهای آن را بیاموزید.

آموزش نرم افزار آفیس - کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office

هر یک از نرم افزارهای آفیس دارای قابلیت و کاربرد متفاوت و خاص خود هستند. بنابراین برای آموزش نرم افزار آفیس اید بدانید برای چه کاری باید کدام نرم افزار را انتخاب کنید. در صورتی که قصد آموزش این مجموعه حرفه‌ای را دارید می‌توانید به فرادرس مراجعه کنید که از بهترین منابع برای آموزش و یادگیری نرم افزارهای آفیس است:


کاربرد نرم افزارهای آفیس


حتی اگر تاکنون هیچ یک از نرم افزارهای آفیس را آموزش ندیده باشید بدون شک یکبار هم که شده با یکی از آن‌ها کار کرده‌اید. با این که کار با نرم افزارهای آفیس ساده است اما برای انجام کارهای حرفه‌ای باید به یادگیری آن‌ها بپردازید. برای آن که بتوانید به راحتی آفیس را بیاموزید، باید با کاربرد هر یک از آن‌ها به صورت جداگانه آشنایی داشته باشید. شرکت مایکروسافت برای راحتی کاربران نرم افزار آفیس را به صورت مجموعه‌ای از نرم افزارها ارائه داده است. بنابراین هر یک از نرم افزارهای این مجموعه در راستای یک هدف خاص و ارائه خدمات در یک حوزه خاص ایجاد شده اند. در ادامه به توضیح نرم افزارهای مختلف مجموعه آفیس می‌پردازیم.

1. آموزش نرم افزار Word از مجموعه آفیس


یکی از نرم افزارهای مجموعه آفیس نرم افزار Word است. در این بخش از آموزش نرم افزار آفیس قصد داریم توضیحاتی را درباره این نرم افزار ارائه دهیم. نرم افزار Word یک برنامه کامل پردازش کلمات است که در سیستم عامل ویندوز و مک قابل اجرا است. در میان نرم افزارهای آفیس Word را می‌توان رایج‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها دانست. اولین نسخه از این نرم افزار در سال 1983 در سیستم عامل MS-DOS ارائه شد. در آن زمان پردازشگر نرم افزار وورد در فرمت Doc بود اما در نسخه 2007 فرمت آن به Open Office XML تغییر پیدا کرد. امروزه تقریباً تمام اسناد و نامه‌های رسمی در نرم افزار وورد ایجاد می‌شوند. از ویژگی‌های این نرم افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت تایپ کلمات
  • قابلیت ایجاد جداول
  • قابلیت تغییر اندازه، رنگ و فونت آن‌ها
  • قابلیت تشخیص غلط‌های املایی و نگارشی و گزارش آن‌ها

و قابلیت‌های بسیار دیگر که باعث شده است تا بیشتر مردم جهان به استفاده از آن روی آورند.

آموزش نرم افزار آفیس - کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office

2. آموزش نرم افزار آفیس؛ PowerPoint


اگر قصد دارید بپردازید نرم افزارهای آفیس را یاد بگیرید، سعی کنید حتماً کار با پاورپوینت را نیز یاد بگیرید. یکی دیگر از نرم افزارهای مجموعه آفیس از شرکت مایکروسافت نرم افزار پاورپوینت است که امروزه در بسیاری از سیمنارها، کنفرانس‌ها، سخنرانی‌ها و... از آن استفاده می‌شود. این نرم افزار را می‌توان یک برنامه مناسب برای پرزنتیشن و ارائه دانست که در سیستم عامل ویندوز و مک قابل استفاده است. از ویژگی‌های بی نظیر این نرم افزار از مجموعه آفیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان اضافه کردن اسلایدهای خلاقانه
  • امکان اضافه کردن متون، گرافیک‌ها مانند فیلم‌ها و تصاویر
  • امکان تزئین اسلایدها را رنگ‌های دلخواه

استفاده از این نرم افزار کاربرد بسیاری در آموزش نیز داشته و با استفاده از آن می‌توان مطالب را به صورت دیداری و شنیداری به مخاطب ارائه داد. نرم افزار پاورپوینت فهم مطالب را برای مخاطب تا حد زیادی ساده می‌کند.

3. آموزش نرم افزار Excel از مجموعه آفیس
هدف بسیاری از افراد از آموزش نرم افزار آفیس یادگیری کار با اکسل به صورت حرفه‌ای است. اکسل از نرم افزارهای پرکاربردی و همچنین پیچیده آفیس به شمار می‌آید. این نرم افزار را می‌توان یک برنامه صفحه گسترده دانست که به صورت یک جدول بزرگ با ستون و ردیف است. برنامه اکسل شامل محاسبات، ابزارهای گرافیکی، جدول‌ها، پشتیبانی از زبان برنامه نویسی ماکرو است. این برنامه در سیستم عامل ویندوز و مک قابل استفاده بوده و کاربرد بسیاری زیادی در محیط‌های اداری دارد. شرکت مایکروسافت اولین نسخه از اکسل را در سال 1987 برای ویندوز عرضه کرد و این نرم افزار توانست به خوبی با رقیب سرسخت خود Lotus مقابله کند. پس از مدتی نرم افزار اکسل توانست Lotus را کنار بزند و جایگاه ویژه‌ای در میان مردم پیدا کند. شما می‌توانید در اکسل اطلاعاتی مانند تاریخ، متن، عدد و... را وارد کرده و آن‌ها را به صورت یک جدول منظم جمع آوری و پردازش کنید.

آموزش نرم افزار آفیس - کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office

4. آموزش نرم افزارهای آفیس؛ OneNote


نرم افزار OneNote یک دفترچه یادداشت بی نظیر برای کسانی است که قصد دارند اطلاعات شخصی، اطلاعات حساب بانکی، معاملات مالی، پروند پزشکی و... خود را به راحتی جمع آوری و ذخیره کنند. یادگیری نرم افزار آفیس OneNote بسیار ساده است و شما می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. این برنامه به صورت مجموعه‌ای از دفترچه‌های بخش بندی شده است که در هر بخش از دفترچه صفحاتی موجود است. در این برنامه شما می‌توانید به سادگی جزئیات کوچک و اطلاعات مربوط به رویدادهای روزمره و جلسات خود را یادداشت کنید. در نسخه سال 2007 این نرم افزار ویژگی جدیدی به آن اضافه شد تا شما بتوانید یادداشت‌های خود را علاوه بر تایپ، به صورت دستی نیز وارد برنامه کنید. این ویژگی در OneNote نسخه 2003 وجود نداشت. نرم افزار OneNote در سیستم عامل‌های ویندوز و مک قابل استفاده است.


5. آموزش نرم افزار پابلیشر آفیس


پابلیشر یا Publisher یکی از نرم افزارهای پرکاربرد مجموعه آفیس در چاپ و نشر است. این نرم افزار حرفه‌ای نیز در سیستم عامل‌ها ویندوز و مک قابل استفاده است. در صورتی که کار شما مربوط به تهیه دفترچه‌های راهنما، بروشور، کاتالوگ و پوستر است می‌توانید در آموزش نرم افزار آفیس به یادگیری این نرم افزار بپردازید. این نرم افزار از نرم افزارهای آفیس بر خلاف دیگر برنامه‌ها پر استفاده نبوده و تنها کاربران خاصی از آن بهره می‌برند. شما می‌توانید با استفاده از برنامه پابلیشر آگهی‌های خود را به صورت کاملاً سفارشی تهیه کنید.

6. آموزش نرم افزار Outlook آفیس


در این بخش از آشنایی و آموزش نرم افزار آفیس قصد داریم شما را با یک نرم افزار حرفه‌ای و بی نظیر از مجموعه آفیس آشنا کنیم. اگر به دنبال یک نرم افزار کاربردی برای مدیریت اطلاعات شخصی مانند ایمیل و تقویم در سیستم عامل ویندوز و مک خود هستید می‌توانید به آموزش یادگیری نرم افزار اوت لوک بپردازید. این برنامه دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های زیر است:

  • نرم افزار اوت لوک دارای تقویم مشتری است.
  • دارای آدرس بوک است.
  • شما می‌توانید با استفاده از این برنامه به مدیریت ایمیل، تماس‌ها و فعالیت‌ها بپردازید.

برنامه Outlook می‌تواند با گوشی شما همگام سازی شود و در مواقع نیاز تمامی اطلاعاتی که در کامپیوتر هستند را در اختیار شما قرار دهد.

آموزش نرم افزار آفیس - کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office

7. آموزش نرم افزار آفیس؛ Access


در میان نرم افزارهای آفیس نرم افزار اکسس نیز از پرکاربردترین‌ها است. این نرم افزار بی نظیر شباهت زیادی به اکسل داشته و تنها برای سیستم عامل ویندوز عرضه شده‌است. نرم افزار اکسس در واقع یک بانک اطلاعاتی را به صورت فرم و گزارش ایجاد کرده است تا شما بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. تفاوت این نرم افزار با اکسل این است که اکسل اطلاعات را ذخیره می‌کند تا بتوانید روی آن محاسباتی را انجام دهید در صورتی که اکسس اطلاعات را به صورت ساده و قابل فهم ذخیره می‌کند. نرم افزار اکسس توانایی ویرایش کردن داده‌های وارد شده را در اختیار شما قرار می‌دهد.

چند نرم افزار کاربردی مجموعه آفیس


در قسمت قبل به توضیح تعدادی از نرم افزارهای رایج مجموعه آفیس پرداختیم. باید توجه داشته باشید که تمام نرم افزارهای آفیس کاربردهای عمومی نداشته و برخی از آن‌ها برای موارد خاصی استفاده می‌شوند. در این بخش از آشنایی و آموزش نرم افزار آفیس به معرفی و توضیح برخی دیگر از نرم افزارهای کاربردی مجموعه آفیس خواهیم پرداخت:

1. InfoPath


نرم افزار InfoPath از نرم افزارهای کاربردی مجموعه آفیس در زمینه تهیه فرم‌های الکترونیکی است. با استفاده از این نرم افزار شما می‌توانید فرم‌های الکترونیکی را وارد کرده و انتشار دهید. در این نرم افزار شما در واقع فرم‌ها را تهیه کرده و داده‌های خود را جمع آوری می‌کنید. پس از انجام این کارها در نهایت می‌توانید این داده را در قیمت‌های مختلف و به روش‌های مختلف ذخیره و از آن‌ها بهره ببرید.

2. Project


اگر قصد دارید به آموزش نرم افزار آفیس بپردازید می‌توانید یادگیری نرم افزار پروجکت را نیز حتماً لحاظ کنید. همانطور که از نام این برنامه مشخص است Project برای مدیریت پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این برنامه می‌توانید روی توسعه طرح‌ها، مراحل پیشرفت در هر پروژه و طرح، مواد اولیه و منابع مورد نیاز، بودجه و هزینه‌های مورد نیاز در پروژه و طرح و در آخر بازدهی پروژه‌ها کار کرد. اگر مدیر یک پروژه هستید می‌توانید بهره بسیاری از این برنامه ببرید.

3. SharePoint


این برنامه یکی از دیگر از برنامه‌های آفیس ساخته شرکت مایکروسافت است. نرم افزار شیرپوینت یک نرم افزار مدیریت مستندات است که کارایی بسیار بالایی دارد. زمانی که از طریق یک نرم افزار تحت وب اطلاعاتی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، با استفاده از نرم افزار شیرپوینت می‌تواند آن اطلاعات را باز کند. سپس بعد از اعمال تغییرات، اطلاعات مورد نظر شما در سیستم مستندات مرکزی ثبت می‌شود و دیگر نباید نگران از بین رفتن آن‌ها باشید. از امکانات این نرم افزار می‌توان به فرم‌ها، تابلو اعلانات، تصاویر، وبلاگ و سیستم نظرسنجی اشاره کرد.

آموزش نرم افزار آفیس - کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office

4. Visio


نرم افزار ویزیو در واقع یک ابزار تخصصی دیاگرام کشی است که می‌توانید در آموزش نرم افزار آفیس به یادگیری آن بپردازید. این نرم افزار با توجه به تخصص افراد امکان طراحی نمودارهایی را بر اساس هر آنچه کاربر در ذهن دارد از جمله اطلاعات، فرآیندها و ایده‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید اطلاعات، ایده و کارهای خود را به صورت بصری مشاهده کرده و مطمئناً تحلیل آن‌ها برای شما ساده‌تر خواهد بود. نرم افزار ویزیو برای افرادی که علاقمند به نمایش دادن اطلاعات به صورت بصری هستند کاربرد بسیار زیادی دارد.

سخن آخر درباره آموزش نرم افزار آفیس


امروزه با پیشرفت تکنولوژی بیشتر کارهای انسان با کامپیوترها انجام می‌شود و کامپیوترها توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای در ادارات و حتی منازل پیدا کنند. بنابراین همه روزه نرم افزارهای مختلف با کاربردهای متفاوتی برای این سیستم‌های هوشمند عرضه می‌شوند. یکی از نرم افزارهای کاربردی در اداره‌ها و منازل مجموعه نرم افزاری آفیس است. این مجموعه بی نظیر از نرم افزارهای متفاوتی تشکیل شده است. همانطور که گفته شد هر یک از این نرم افزارها به هدف خاصی ساخته شده‌اند. برای آموزش نرم افزار آفیس باید با اهداف و فضای این نرم افزارها آشنایی داشته باشید که ما در این مقاله به توضیح مختصر درباره این نرم افزارها پرداختیم.

در صورتی که علاقمند به یادگیری نرم افزارهای مجموعه آفیس هستید می‌توانید به فرادرس مراجعه کنید. منبع آموزشی فرادرس دارای آموزش‌های مختلفی برای یادگیری نرم افزارهای آفیس از مبتدی تا پیشرفته ارائه کرده است:نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز