خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


افکت فتوشاپ چیست؟ چگونه با افکت فتوشاپ زیباترین طرح را ایجاد کنیم + منابع آموزش فتوشاپ

افکت فتوشاپ چیست؟ چگونه با افکت فتوشاپ زیباترین طرح را ایجاد کنیم + منابع آموزش فتوشاپ
فتوشاپ (Adobe Photoshop) نوع خاصی از نرم‌افزار ویرایش است که با تصاویر پیکسلی کار می‌کند. این یکی از نرم‌افزارهای رسانه‌ای توسعه‌یافته توسط شرکت ادوبی می‌باشد. ما انواع مختلفی از ابزارهای ویرایش را در نرم‌افزار فتوشاپ داریم. افکت‌ها یکی از آن‌ها هستند که بدون استفاده از ابزارهای ویرایشی دیگر، به ساخت نوع خاصی از بافت‌ها، الگوها و بسیاری موارد دیگر کمک می‌کنند. افکت فتوشاپ در این نرم‌افزار هویت خاص خود را دارد؛ به همین دلیل است که در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌ها و عملکرد افکت‌ها در نرم‌افزار فتوشاپ بپردازیم.

اما پیش از بررسی افکت‌ها، یک نکته مهم که باید بدانید این است که فتوشاپ یک برنامه بسیار قوی و پیچیده می‌باشد که می‌توان برای هر کاری از آن استفاده کرد. اگر قصد دارید فتوشاپ را به خوبی یاد بگیرید، تنها آشنایی با افکت‌های آن کافی نخواهد بود و بهتر است یک دوره آشنایی با فتوشاپ را بگذرانید. برای این منظور، مجموعه آموزش فتوشاپ فرادرس توصیه می‌شود؛ زیرا کار با این ابزار را به صورت حرفه‌ای و کاربردی به شما یاد می‌دهند.


چگونه از افکت فتوشاپ استفاده کنیم؟

مرحله ۱: اول از همه،"New document" را به عنوان یک لایه پس‌زمینه ایجاد کنید. برای ساخت New Document، گزینه File در نوار منو را انتخاب کنید. یک لیست کشویی باز خواهد شد. بر روی گزینه "New" و سپس "New Document" کلیک کنید.

مرحله ۲: یک کادر محاوره‌ای باز خواهد شد. تنظیمات داکیومنت را مطابق با میل خود تغییر دهید و روی دکمه OK کلیک کنید.

مرحله ۳: اکنون به گزینه "Filter" یا همان افکت در نوار منو می‌رویم. روی گزینه Filter کلیک کنید تا یک لیست کشویی باز شود. انواع مختلفی از افکت‌ها در این لیست وجود دارد. ما برخی از آن‌ها را برای درک بهتر منوی افکت بررسی خواهیم کرد.
افکت فتوشاپ چیست؟ چگونه با افکت فتوشاپ زیباترین طرح را ایجاد کنیم + منابع آموزش فتوشاپ

افکت فتوشاپ: Cloud

اول از همه، افکت Cloud را بررسی می‌کنیم:

 • در افکت Cloud از دو رنگ استفاده می‌کنیم، بنابراین روی کادر Color که در انتهای نوار ابزار قرار دارد (یا بر روی کادر رنگ قسمتColor ) کلیک کنید.
 • یک جعبه پنل رنگی باز خواهد شد. اولین رنگ را از اینجا انتخاب کرده و سپس کادر رنگ بعدی را سلکت نمایید. کادر محاوره‌ای باز خواهد شد. رنگ دوم را از اینجا انتخاب کنید.
 • حالا روی Filter Menu کلیک کرده و در لیست کشویی به گزینه Render بروید و گزینه Clouds را از لیست کشویی بعدی انتخاب کنید. پس از کلیک بر روی گزینه Cloud، یک بافت ابری روی صفحه داکیومنت شما ایجاد می‌شود.
 • دوباره به منوی Filter رفته و روی گزینه Clouds در بالای لیست کلیک کنید. در این لیست کشویی، می‌توانید آخرین افکت استفاده‌شده را در بالای لیست مشاهده کنید، همچنین می‌توانید کلیدهای Ctrl+F را روی صفحه کلید فشار دهید تا آخرین دستور استفاده‌شده را دوباره اعمال نمایید.
 • می‌توانید چندین بار کلیدهای Ctrl+F را به عنوان آخرین دستور استفاده‌شده فشار دهید. با هر بار فشار دادن Ctrl+F ، جهت بافت تغییر می‌کند.
 • می‌توانید رنگ بیشتری به این افکت فتوشاپ اضافه کنید. برای افزودن رنگ بعدی، کافیست مانند قبل روی کادر رنگ کلیک کرده و دوباره Ctrl+F را روی صفحه کلید فشار دهید تا دوباره افکت Cloud اعمال شود.
 • مجدداً Ctrl+F را روی صفحه کلید فشار دهید تا تغییر جهت را مشاهده کنید. می‌توانید بارها و بارها آن را تغییر داده و بافت مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
 • دوباره به منوی «افکت» و گزینه Render بروید و گزینه Difference Cloud را از اینجا انتخاب کنید. Difference Clouds گزینه‌ای است که تفاوت بین دو رنگ انتخاب‌شده را نشان می‌دهد.
 • حالا وقتی دستور قبلی را با فشار دادن Ctrl+F تکرار کردید، تغییر جهت ابر را مشاهده نموده و دوباره با فشار دادن این میانبر، افکت Difference Clouds با جهت‌گیری‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال، اولین باری که Ctrl+F را فشار دهید،Cloud orientation ظاهر می‌شود.
 • حالا رنگ دیگری را به افکت Difference Clouds اضافه کنید.
 • اکنون ابزارRectangle را از پنل ابزار بردارید و یک ناحیه از این بافت را برای بررسی افکت فتوشاپ بعدی انتخاب نمایید.

افکت فتوشاپ: Distort

در اینجا، افکت بعدی که Distort است را بررسی خواهیم کرد:

 • به منوی Filter بروید و از لیست کشویی، گزینه Distort را انتخاب کنید تا لیست بعدی ظاهر شود و سپس روی گزینه Shear کلیک نمایید.
 • زاویه Shear را از کادر محاوره‌ای بازشده تنظیم کنید.
 • علاوه بر Shear، می‌توانید شکل دیگری را از گزینه‌های لیست کشویی Distort انتخاب کنید.
 • می‌توانید بافت Distort را در یک لایه جدا کنید. برای ساختن لایه جدا، کافیست Ctrl+J را فشار دهید.
 • در مرحله بعد، می‌توانیم افکت‌های نوری را به بافت خود اضافه کنیم. برای افکت نور به گزینه Render درFilter Menu رفته و از اینجا گزینه Lens Flare را انتخاب کنید.
 • جهت نور را در جایی که می‌خواهید جلوه نور در بافت دیده شود، تنظیم کنید.
افکت فتوشاپ چیست؟ چگونه با افکت فتوشاپ زیباترین طرح را ایجاد کنیم + منابع آموزش فتوشاپ

افکت فتوشاپ: Fiber

افکت فتوشاپ بعدی Fiber است. دوباره دو رنگ را از باکس‌های رنگ انتخاب کنید.

 • به گزینه Render در منوی افکت بروید و گزینه Fiber را از لیست کشویی بعدی انتخاب نمایید.
 • کادر محاوره‌ای Fibers باز می‌شود. از اینجا می‌توانید Variance و قدرت بافت را تغییر دهید و پس از اتمام کار، روی دکمه Ok کلیک کنید.
 • برای صاف و لطیف کردن بافت، از Blur Filter استفاده می‌کنیم. به منوی «Filter» بروید و در لیست کشویی گزینه Blur را انتخاب کرده و روی گزینه Motion Blur در لیست کشویی بعدی کلیک کنید.
 • کادر محاوره‌ای Motion Blur باز می‌شود. زاویه گزینه را ۹۰ درجه تنظیم کنید.
 • برای لطیف کردن افکت، گزینه Distance را افزایش دهید و روی دکمه Ok کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شوند.

سایر افکت های فتوشاپ

افکت‌های فتوشاپ پلاگین‌هایی هستند که هدفشان ارائه جلوه‌های تصویری اضافی است که معمولاً با استفاده از فتوشاپ به سختی قابل اجرا می‌باشند. هنگامی که روی تب Filter کلیک می‌کنید، یک منوی کشویی ظاهر می‌شود و تمام فیلترها مانند Artistic، Blur، Brush Strokes، Distort، Noise، Sketch و غیره را به شما نشان می‌دهد. برای مشاهده پیش‌نمایش فیلترها، روی تب Filter Gallery (موجود در نسخه‌های CS3، CS4 و CS5) کلیک کنید.

پس از کلیک کردن روی این گزینه، پنجره دیگری با عنوان Filter Gallery به غیر از پنجره کاری فتوشاپ شما ظاهر می‌شود.


در نسخه‌های CS3، CS4 و CS5، Filter Gallery دارای ویژگی‌های اصلی زیر خواهد بود.

 • یک پنجره پیش‌نمایش که در آن تصویر فعلی خود را مشاهده می‌کنید.
 • افکت‌های موجود، که در آن می‌توانید تمام افکت‌هایی که امکان استفاده از آن‌ها وجود دارد را ببینید.
 • یک پنجره لایه افکت که در آن می‌توانید لایه‌های جدایی برای افکت فتوشاپ ایجاد نموده و بعداً آن‌ها را به پنجره اصلی فتوشاپ خود وارد کنید.

افکت فتوشاپ Colored Pencil یا مداد رنگی


پس از کلیک بر روی هر یک از تب افکت‌ها، یک منوی کشویی با تعدادی فیلتر فرعی ظاهر می‌شود. به عنوان مثال، ما می‌توانیم برای فیلتر Artistic افکت‌هایی مانند Colored Pencil، Cutout، Dry Brush، Film Grain، Fresco، Neon Glow و غیره را ببینیم.

اکنون بر روی Colored Pencil کلیک کنید تا عکس شما یک افکت فوری دریافت نماید. همچنین متوجه خواهید شد که یک سری تنظیمات جدید در سمت راست شما و یک لایه جدید در پنل لایه افکت ظاهر شده است.

در تنظیمات می‌توانید با Pencil Width، Stroke Pressure و Paper Brightness بازی کنید. Stroke به معنای عرض خطوط مداد، Pressure به معنای فشاری که توسط مداد رنگی اعمال می‌شود و Paper Brightness به معنای روشنایی تصویر است که می‌توانید هر کدام را به دلخواه خود تغییر دهید.

با چند کلیک می‌توانید یک افکت هنری زیبا به عکس خود بدهید. سرعت فرآیند نیز به اندازه عکس شما بستگی دارد. طبیعتاً اگر عکسی با کیفیت بالاتر با دوربین حرفه‌ای‌تری داشته باشید، کمی بیشتر طول می‌کشد.
افکت فتوشاپ چیست؟ چگونه با افکت فتوشاپ زیباترین طرح را ایجاد کنیم + منابع آموزش فتوشاپ

افکت فتوشاپ Film Grain یا برفکی


افکت فتوشاپ بعدی که می‌توانید امتحان کنید، Film Grain است. به محض اینکه روی آن کلیک کنید، برخی از تنظیمات مانند Grain، Highlight Area و Intensity ظاهر می‌شوند. می‌توانید میزان برفکی بودن تصویر را افزایش دهید. با افزایش Highlight Area، عکس را روشن کنید و شدت نور را روی عکس کنترل نمایید.

برای اینکه این افکت فتوشاپ را به خوبی روی عکس خود اعمال کرده و اثری زیبا به دست آورید، Grain را به ۲ افزایش دهید، Highlight Area را به ۱ و Intensity را به ۳.

افکت فتوشاپ Sprayed Strokes


بیایید یکی از افکت‌های عالی موجود در فتوشاپ را امتحان کنیم. این افکت در زیر تب Brush Stroke دیده می‌شود. به محض اینکه روی آن کلیک کنید، تنظیمات جدیدی مطابق با فیلتر پیدا خواهید کرد: Stroke Length، Spray Radius و Stroke Direction.

Stroke Length را روی حداکثر ۲۰ تنظیم کنید، Spray Radius را روی ۳ و Stroke Direction را افقی یا Horizontal در نظر بگیرید.

فراموش نکنید که هر بار کمی تنظیمات را در پنجره پیش‌نمایش سمت چپ خود در Filter Gallery انجام دهید، پیش‌نمایش را به طور همزمان دریافت خواهید کرد.

معرفی جدیدترین افکت فتوشاپ: Neural Filters

با انتشار Adobe Photoshop 22.0 در اکتبر ۲۰۲۰، ادوبی نسل بعدی افکت فتوشاپ را با عنوان Neural Filters منتشر کرد. با کمک Neural Filters می‌توان روی همه‌چیز کار کرد، از انجام کارهای تکراری فتوشاپ مانند از بین بردن جوش‌های صورت گرفته تا رنگی کردن یک عکس سیاه و سفید یا تغییر حالت یک فرد. همه این‌ها با کمک پردازش ابری در برخی از افکت‌ها انجام می‌شود. در ادامه به هر کدام از این افکت‌ها بیشتر خواهیم پرداخت.


چرا از Neural Filters استفاده کنیم؟


قبل از این، اگر می‌خواستید کاری مانند از بین بردن جوش‌های صورت را انجام دهید، باید healing brush را برداشته و روی لک‌ها را رنگ می‌کردید. در حال حاضر این کار به سادگی با دو تا سه کلیک قابل انجام است.

نحوه فعال کردن Neural Filters


Neural Filters از طریق سه مرحله زیر قابل دسترسی هستند.

 • یک داکیومنت فتوشاپ را باز کرده و یک تصویر را انتخاب کنید.
 • به منوی بالا بروید و Filter > Neural Filters را انتخاب کنید.
 • پنل Neural Filters در سمت راست فتوشاپ بارگذاری می‌شود.
در سمت چپ پنل، افکت‌های ویژه و افکت‌های بتا قرار دارند که باید از بین آن‌ها انتخاب کنید و سپس خود افکت‌ها و تنظیمات افکت در سمت راست پنل قرار می‌گیرند. در پایین پنل می‌توانید preview را روشن و خاموش کنید تا تفاوت‌ها را ببینید. هر کدام از Neural Effectها باید به صورت جداگانه دانلود شوند.

افکت های ویژه (Featured Filters)


افکت‌های ویژه، افکت‌هایی هستند که فرآیند بتا را تکمیل کرده‌اند و دارای ویژگی‌های جدید یا منحصر به فرد هستند.

 • Skin Smoothing

Skin Smoothing افکت فتوشاپ جدیدی برای از بین بردن آکنه و لکه‌ها در فتوشاپ است. این افکت با اضافه کردن blur و حذف برخی از سایه‌های تیز کار خود را انجام می‌دهد و آگاهانه عمل می‌کند تا در صورت عدم وجود لکه، پوست واقعی را نشان دهد. در حالی که همیشه لکه‌ها را به طور کامل از بین نمی‌برد، عملکردی مشابه کانسیلر دارد. تقریباً رنگ پوست را می‌گیرد و آن را در نواحی خشن‌تر ترکیب می‌کند.

افکت فتوشاپ چیست؟ چگونه با افکت فتوشاپ زیباترین طرح را ایجاد کنیم + منابع آموزش فتوشاپ

 • Super Zoom
Super Zoom افکت دیگری است که برای تنوع بخشیدن به عکس را برای طراحان امکان‌پذیر می‌سازد. این افکت همچنین از ابزارهای آگاه از محتوا برای افزودن پیکسل به تصویر با افزایش زوم استفاده می‌کند تا کیفیت عکس را حفظ نماید.

 • JPEG Artifact Removal
یکی دیگر از افکت‌های بتا که می‌توانید استفاده کنید، JPEG Artifact Removal است. از نام این افکت می‌توان فهمید که سعی در حذف فشرده‌سازی نوع فایل jpeg دارد.

 • Colorize
Colorize یک افکت فتوشاپ جالب و قدرتمند است که عکس‌های سیاه و سفید را با استفاده از الگوریتم‌ها رنگی می‌کند. این افکت همچنین از پین‌ها و رنگ‌های انتخاب‌شده توسط کاربر استفاده می‌کند تا نتیجه دقیق‌تری از الگوریتم دریافت نماید.

 • Style Transfer
این افکت به تصاویر اجازه می‌دهد تا سبک یک تصویر مرجع را اتخاذ کنند. تصاویری که در حال حاضر می‌توان از بین آن‌ها انتخاب کرد عبارتند از: Starry Night و The Scream. علاوه بر انتخاب تصویر، چند گزینه برای تنظیم جزئیات نیز در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
افکت فتوشاپ چیست؟ چگونه با افکت فتوشاپ زیباترین طرح را ایجاد کنیم + منابع آموزش فتوشاپ

سخن پایانی در مورد افکت فتوشاپ

بعد از خواندن این مقاله می‌توانید خیلی راحت و بدون مشکل از افکت‌های فتوشاپ در پروژه‌های خود استفاده کنید. افکت فتوشاپ این امکان را به ما می‌دهد که در زمان خود صرفه‌جویی کرده و کار خود را به روشی آسان‌تر از سایر ابزارهای این نرم‌افزار انجام دهیم. اما فراموش نکنید که کار با فتوشاپ فقط در افکت‌های آن خلاصه نمی‌شود و برای اینکه بتوانیم پروژه خود را به نحو احسن انجام دهیم، نیاز به آشنایی کامل با محیط فتوشاپ و ابزارهای آن داریم.

فرادرس برای این منظور آموزش های متنوع و گوناگونی ارائه می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دانش خود را افزایش دهید. یکی از مزایای این آموزش ها این است که به صورت تخصصی برای هر شغلی ارائه می‌شوند: از آموزش فتوشاپ برای عکاسان گرفته تا معماران و... بنابراین زمان را از دست ندهید و هر چه زودتر آموزش مورد نیاز خود را از فرادرس دریافت کنید.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز