خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


دانلود فمیلی های رویت 2019 + معرفی منابع آموزشی

دانلود فمیلی های رویت 2019 + معرفی منابع آموزشی
در این پست قصد داریم در مورد دانلود فمیلی های رویت 2019 صحبت کنیم. اگر تا به حال از نرم افزار رویت استفاده کردید پس اصطلاح فمیلی های رویت را نیز زیاد شنیده اید. برای کار با نرم افزار رویت درک مفاهیم اساسی آن مهم و ضرورری است. کسانی هم که با نرم افزار رویت کار نکردند، می توانند با توضیحاتی که در مورد این نرم افزار و اصطلاحات آن خواهیم داد، با آن آشنا شوند. سعی می کنیم کاربرد و ویژگی های رویت را شرح دهیم تا اطلاعات کلی در مورد این نرم افزار قدرتمند به دست آورید.

دانلود فمیلی های رویت 2019 + معرفی منابع آموزشی

نرم افزار رویت چیست؟

افرادی که به رشته های معماری و مدل سازی علاقه مند هستند به نرم افزارهای گوناگونی نیاز دارند، این نرم افزار ها ابزاری هستند تا طرح نهایی پروژه ساختمانی را از نظر شکل ساخت، برق کشی و لوله کشی و موارد دیگر بررسی کند. از نرم افزار رویت برای مدل سازی اطلاعات ساختمان استفاده می شود. استفاده از رویت در پروژه ها باعث بهبود مدل سازی می شود. قبل از هر توضیح اضافه ای باید بدانید که اگر در یکی از رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک تحصیل می کنید و قصد دارید وارد بازار کار در زمینه تحصیلی خود شوید حتماً کار با این نرم افزار را یاد بگیرید.

از رویت برای مدل سازی اطلاعات ساختمانی در رشته هایی مثل معماری، مهندسی برق و لوله کشی، طراحی و پیمانکاری، مهندسی سازه و ساختمان استفاده می کنند. ویژگی های موجود در این نرم افزار باعث آسانی و سهولت ایجاد ساختارهای پیچیده شده است و طراحی را با بیشترین دقت و در زمان کوتاه انجام می دهد. مدل هایی که توسط نرم افزار رویت ایجاد می شوند در یک فایل پایگاه داده ذخیره می شود.

شرکت Autodesk معمولاً در حوزه معماری و ساختمانی اقدام به تولید نرم افزار می کند. شاید نام نرم افزار اتوکد را بیشتر از نرم افزار رویت شنیده باشید. اتوکد و رویت هر دو توسط شرکت Autodesk طراحی و ساخته شده است. رویت در مقایسه با اتوکد قابلیت و سرعت بیشتری دارد. بیشتر افرادی که قبلاً برای طراحی و رسم نقشه های ساختمان از اتوکد استفاده می کردند در حال حاضر به نرم افزار Revit روی آورده اند. برای اینکه نرم افزار قدرتمند رویت را یاد بگیرید می توانید از فرادرس که معتبرترین مجموعه آموزشی در ایران به شمار می آید، کمک بگیرید. مجموعه آموزش‌ رویت (Revit) فرادرس شامل بیش از ۲۴ ساعت آموزش است که میتوانید برای دریافت آن روی لینک زیر کلیک کنید و به راحتی نرم افزار رویت را یاد بگیرید.

اسم نرم افزار رویت از دو کلمه Revitalize و Revitalization تشکیل شده است و از سال 2002 در بین نرم افزارهای مدلسازی ساختمان به محبوبیت زیادی رسید. رویت بستری مناسب در طراحی معماری، مهندسی و صنعت ساخت و ساز را به وجود آورده است. در سال 2010 مدل سازی اطلاعات ساختمان، نوآوری جدید و اساسی در حوزه معماری به حساب می آمد.

مزایا و ویژگی های نرم افزار رویت

دانلود فمیلی های رویت 2019 + معرفی منابع آموزشی

نرم افزار رویت کاربرد و مزایای زیادی در صنعت معماری و ساختمان سازی در جهان به وجود آورده است. در ادامه به مرور تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

 1. طراحی سه بعدی اجزای ساختمان
 2. ایجاد خلاقیت در نرم افزارهای مهندسی
 3. پشتیبانی از استانداردهای جهانی IFC
 4. مدل سازی دو بعدی و سه بعدی
 5. قابلیت اشتراک گذاری پروژه ها بین چندین کاربر مختلف
 6. رقیب اصلی نرم افزارهای نرم‌افزار تکلا استراکچرز (tekla structures) و آرشیتکچرال دسکتاپ (Autodesk Architectural Desktop)
 7. داشتن قابلیت 4 بعدی در BIM

۱. پیش نمایش ساختمان در قالب مدل BIM سه بعدی

همانطور که گفتیم برای طراحی و مدل سازی پارامتری از نرم افزار revit استفاده می کنند. معماران با استفاده از این نرم افزار می توانند در سریع ترین زمان ممکن یک طرح و نقشه کلی از طبقه ها را رسم کنند یا اگر خواستند تغییراتی در طرح ساختمان به وجود آورند و در اختیار صاحب خانه ها بگذارند تا افراد پیش نمایشی از خانه مورد نظر خود را ببینند. طرح های سه بعدی به طراحان کمک می کند تا ایده های طراحی متفاوتی را اجرا کنند.

۲. کیفیت بالا در مدل سازی ساختمان

ظرفیت مدل سازی در نرم افزار رویت به طراحان امکانی می دهد تا در مراحل اولیه کار مشکلات و اشکالات احتمالی را شناسایی و در جهت رفع آن اقدام کنند. با استفاده از این قابلیت نتیجه مستند سازی با کیفیت بهتر و بدون خطا انجام می شود.

۳. ارزیابی دقیق پروژه و هزینه های مالی

در ساخت هر خانه یا ساختمانی ارزیابی دقیق هزینه ها کمی دشوار می باشد. مزیتی که در استفاده از نرم افزار رویت در مدل سازی اطلاعات وجود دارد، این است که؛ با توجه به تولید خودکار اندازه های ساختمان می توان هزینه ها را برآورد کرد. این ویژگی سبب می شود کارفرماها و پیمانکاران بتوانند هزینه ای که برای ساخت ساختمان لازم است برآورد کنند و بودجه لازم برای انجام پروژه را در نظر بگیرند.

۴. انعطاف پذیری بالا

یکی از ویژگی های دیگری که در نرم افزار رویت مشاهده خواهید کرد انعطاف پذیری بالا خواهد بود. رویت برعکس نرم افزار اتوکد به داده های موجود در پروژه اجازه می دهد تا در فایل پروژه ذخیره شود. از نظر کاربران رویت این ویژگی مهم باعث می شود تا روی پروژه ای واحد کار بکنند و با هر ذخیره تغییرات ثبت گردد. همچنین می توان ورودی و خروجی هایی با فرمت های jpeg ، pdf، dxf و dwg از فایل رویت گرفت.

اصطلاحات مهم در نرم افزار رویت

بهتر است قبل از دانلود فمیلی های رویت 2019 با اصطلاحات نرم افزار رویت آشنا شوید. بیشتر کلمه ها و عبارت های موجود در نرم افزارهای معماری شبیه به هم و مشترک هستند. عباراتی که در نرم افزار رویت استفاده می شود و مهم است که برای یادگیری این نرم افزار با این اصطلاحات آشنا شوید، عبارت است از:

Project
اصطلاح project یا پروژه یعنی اطلاعات، ابعاد و مختصات ساختمان، که در حال مدل سازی آن هستید. به عبارت ساده تر سایز و ابعاد و نوع درب، پنجره، ویوها را مشخص می کند. زمانی که فایل پروژه و مختصات آن برای طراح آشنا باشد راحت تر هم می تواند با نرم افزار کار کند. معماران می توانند مختصات مورد نظر را گزارش و پروژه دلخواه را ایجاد کنند.

Level
لول یا تراز اصطلاحی در رویت است که برای بررسی سطوح افقی مثل پشت بام، سقف یا کف مورد استفاده قرار می گیرد که در هر طبقه به صورت جداگانه انجام شده و می تواند شامل تغییر شود. برای اینکه یک level ایجاد شود کاربر باید در Elevation view یا ویو نما قرار بگیرد.

Element
اِلِمان در رویت به معنای اجزای تازه ای است که به پروژه اضافه می کنند. از این اجزا می توان در سایر بخش های ساختمان استفاده کرد. این اجزا می تواند شامل در و پنجر و موارد دیگر شود.

Category
category دسته یا گروهی از اجزا هستند که در گروه های مختلف دسته بندی می شود و برای ترسیم و سه بعدی کردن سازه و ساختمان استفاده می شود.

Family
family که در فارسی به معنای خانواده است به زیرگروه هایی گفته می شود که اِلِمان ها و اجزای گوناگونی را در خود جای می دهد و خود فمیلی در یک category قرار می گیرد. اجزایی که در یک فمیلی هستند مشابهت های فراوانی با یکدیگر دارند و فقط از نظر سایز و ابعاد و در برخی جزئیات کوچک تفاوت دارند.

Loadable families
این عبارت به فمیلی هایی گفته می شود که بیشتر برای زیباتر دیده شدن پروژه انجام می شود و به صورت پیش فرض آن را به پروژه اضافه می کنند. برای مثال می توان درخت یا اتومبیل یا در و دیوار که به صورت پیش فرض در نرم افزار وجود دارد را به پروژه اضافه کرد.

In-place families
In-place families فمیلی هایی هستند که توسط خود کاربر از اجزاء ایجاد شده است، یعنی کاربر با ایجاد این اجزاء و ذخیره آن می تواند در پروژه های بعدی خود نیز از آن ها استفاده کند.

فمیلی در نرم افزار رویت چیست؟

فمیلی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین اصطلاحات در نرم افزار رویت است. فمیلی در رویت به دسته های کوچکی تقسیم می شود که اجزا مختلفی دارند و خود فمیلی در دسته کلی قرار دارد. همه عناصر موجود در رویت بخشی از فمیلی هستند که در دسته های مشخص شده قرار دارد. category به صورت پیش فرض در نرم افزار تعریف شده اند و نمی توان حذف یا اضافه کرد یا حتی تغییر نام داد.
دانلود فمیلی های رویت 2019 + معرفی منابع آموزشی

انواع فمیلی در رویت

در ادامه پست دانلود فمیلی های رویت 2019 به توضیح انواع فمیلی در رویت می رسیم. فمیلی ها اجزای سازنده در نرم افزار revit به حساب می آیند و هر کدام کاربرد خود را دارد. فمیلی های موجود در نرم افزار رویت به 3 نوع تقسیم می شوند.

 1. سیستم فمیلی یا system Family
 2. لودبِل فمیلی یا Loadable Family
 3. این پلِیس فمیلی یا In-Place Family
۱. system Family به صورت پیش فرض در نرم افزار رویت وجود دارد و کاربر قادر نیست رابط کاربری را دست کاری کند. سیستم فمیلی ها را به خاطر اینکه به صورت پیش فرض تعبیه شده اند و ویژگی های آن در رویت تعریف شده است، نمی توان حذف یا ایجاد کرد. سیستم فمیلی ها به صورت آماده می توانند در پروژه گنجانده شوند.

نرم افزار رویت در نسخه های متفاوتی ارئه شده است که محتویات فمیلی نیز در آن ها متفاوت است. برای نمونه سیستم فمیلی شامل مواردی برای ایجاد عناصر اصلی ساختمان در مدل سازی استفاده می شود مانند: سقف، سطح شیب دار، پله ها، دیوارها، سقف. همچنین نمونه های سیستم فمیلی در Revit MEP یا همان نسخه تأسیسات مانند: لوله گذاری.

۲. Loadable Family در واقع به عناصری گفته می شود توسط کاربر شخصی سازی شده اند.این فمیلی ها جزء خانواده هایی است که توسط کاربر ایجاد شده اند و براساس شرایط پروژه در نرم افزار رویت ساخته می شوند یا تغییر داده می شوند. در نوع دوم فمیلی کاربر می تواند انواع مدل های جدید را بسازد و تغییرات دلخواه خود را در آن اعمال کند. طراحان داخلی و پیمانکاران بیشتر از Loadable Family استفاده می کنند.

Loadable Family یکی از مهم ترین فمیلی ها در پروژه های مختلف می باشد. این نوع فمیلی معمولاً شامل اجزایی می شود که بعداً می توان خرید و در ساختمان نصب کرد. Loadable Family شامل درها، پنجره، آبگرمکن، مبلمان و غیره می شود. نمونه های نوع دوم فمیلی revit معماری عبارت است از: در ، پنجره، مشخصات ستون و مبلمان. نمونه های این فمیلی در رویت تأسیسات عبارت است از: دستگاه هواساز، تجهیزات لوله کشی، چراغ های روشنایی.

۳. In-Place Family شبیه به نوع دوم فمیلی ها است. امکان مدل سازی دو بعدی و سه بعدی در این محیط وجود دارد. این نوع فمیلی به صورت اجزای سفارشی هستند که بر اساس موارد لازم در پروژه ها ایجاد می شود. In-Place Family را نمی توان به عنوان یک فایل Rfa ذخیره کرد. اجزای سفارشی را می توان با استفاده از Family Editor در پروژه ایجاد کرد. در ساخت و سازهایی که نقشه های پیچیده دارند این نوع فمیلی بسیار کاربرد دارد. از نوع In-Place Family بهتر است در جایی که لازم هست استفاده شود و آن را در بین پروژه ها انتقال نداد. زیرا این اجزا ممکن است حجم فایل ها را افزایش دهد و عملکرد نرم افزار را کاهش دهد.
دانلود فمیلی های رویت 2019 + معرفی منابع آموزشی

ویژگی های موجود در رویت 2019

همانطور که در قسمت های قبلی دانلود فمیلی های رویت 2019 گفتیم، نرم افزار رویت در نسخه های متفاوت ارائه شده است. در این قسمت ویژگی هایی که در REVIT 2019 وجود دارد را شرح می دهیم.

 • مدل سازی سه بعدی به صورت حرفه ای و با ابزارهای پیشرفته
 • قابلیت ایجاد طرح های دو بعدی و سه بعدی چندین ساختمان به صورت هم زمان
 • کاهش زمان طراحی و مدل سازی در کم ترین زمان
 • قابلیت بهره گیری از مدل های ساخته شده در نرم افزارهای دیگر
 • سازگاری با نرم افزار اتوکد و 3DMAX
 • نرم افزاری مناسب برای مهندسان معماری، عمران، طراحان سازه
 • طراحی تأسیسات ساختمان و جمع آوری اطلاعات ساختمان ها به صورت چهار بعدی

فمیلی های رویت 2019

بعد از اینکه نرم افزار رویت را نصب کردید. اگر به درستی نصب کرده باشید و هنگام باز کردن نرم افزار هیچ فمیلی در آن مشاهده نکردید نگران نباشید. در بعضی موارد بعد از اینکه رویت نصب شد کتابخانه ای که به صورت پیش فرض در نرم افزار وجود دارد حذف می شود. در این هنگام باید بخش های حذف شده را مجدد کپی کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا فایل های کتابخانه REVIT را دانلود کنید. سپس فایل ها را از حالت فشرده خارج کنید. بعد از انجام مراحل قبلی پوشه ای به نام RVT2019 ایجاد خواهد شد. این پوشه را به آدرس C:\ProgramData\Autodesk انتقال دهید و مجدد نرم افزار را باز کنید. اگر مراحل بالا را به درستی انجام دهید فایل کتابخانه رویت که شامل تمپلیت و فمیلی های پیش فرض است که نمایش داده خواهد شد.

سخن اخر در دانلود فمیلی های رویت 2019

به پایان مبحث دانلود فمیلی های رویت 2019 رسیدیم. در این پست به توضیح مفصل در مورد نرم افزار REVIT پرداختیم. ویژگی ها و مزایای رویت و همچنین اصطلاحات رایج در نرم افزار را بررسی و توضیح دادیم. سپس فمیلی ها موجود در رویت را به طور جداگانه شرح دادیم و در انتها ویژگی های رویت 2019 همچنین چگونگی جایگذاری فمیلی های رویت 2019 را بازگو کردیم.

همانطور که گفته شد نرم افزار رویت برای رشته های معماری و عمران نرم افزار مهم و کاربردی به شمار می رود. پیشنهاد می کنم برای افزایش مهارت خود در این نرم افزار از آموزش های فرادرس استفاده کنید. آموزش زیر که در فرادرس منتشر شده است به شما کمک میکند تا نرم افزار رویت را به شکل بهتری یاد بگیرید.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز