خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


انتخاب رشته تجربی خیلی فرق داره!

انتخاب رشته تجربی خیلی فرق داره!
در سال های اخیر بیشترین تعداد شرکت کنندگان کنکور، متقاضی رشته تجربی بوده اند. هر چند که در کنکور 1401 و کنکور 1402 داوطلبان رشته انسانی نیز افزایش چشمگیر داشته اند؛ اما همچنان تعداد داوطلبان رشته تجربی بیشتر از سایر گروه های آزمایشی است. بنابراین می خواهیم تمامی نکات و قوانین انتخاب رشته کنکور تجربی 1402 را به شما آموزش دهیم و در مورد زمان انتخاب رشته تجربی، تحلیل کارنامه انتخاب رشته تجربی، تفاوت انتخاب رشته تجربی با سایر گروه های آزمایشی، رتبه لازم برای قبولی در رشته های تجربی و در نهایت بهترین روش مشاوره انتخاب رشته تجربی 1402به صورت کامل و دقیق توضح دهیم.

انتخاب رشته تجربی خیلی فرق داره!

زمان انتخاب رشته تجربی

زمان برگزاری کنکور تجربی در روز پنج شنبه 15تیرماه 1402 می باشد که معمولا 30 الی 35 روز بعد از برگزاری آزمون سراسری، کارنامه اولیه کنکور از سوی سازمان سنجش منتشر می شود و بعد از اعلام نتایج اولیه، زمان انتخاب رشته شروع می شود که زمان انتخاب رشته تجربی حدودا از 20 مرداد ماه سال جاری آغاز می شود و داوطلبان می توانند در زمان اعلام شده از سوی سازمان سنجش برای انتخاب رشته و تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور سراسری خود اقدام نمایند.
همچنین زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد در 4 رشته اصلی پزشکی و دندان پزشکی و دامپزشکی و داروسازی همزمان با انتخاب رشته 150 تایی کنکور سراسری می باشد.
و داوطلبان متقاضی انتخاب رشته دانشگاه آزاد رشته تجربی در رشته های پیرا پزشکی از اواخر مرداد ماه از طریق سایت دانشگاه آزاد، می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه اقدام نمایند.

کارنامه انتخاب رشته تجربی

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، تحلیل کارنامه کنکور مهم ترین اقدام برای داوطلبان می باشد. از این رو باید کارنامه انتخاب رشته تجربی را به خوبی بشناسید و سپس برای انتخاب رشته اقدام نمایید. در ابتدا رتبه داوطلب در سهمیه خود مهم است. که بر اساس سهمیه مناطق یا سهمیه های خاص اعلام می شود. سپس باید جدول مجاز و عدم مجاز بودن در هر دوره را بررسی کنید. در هر دوره ای که غیر مجاز شده باشید؛ امکان انتخاب رشته در آن دوره را نخواهید داشت. بنابراین در ابتدا باید کارنامه کنکور شما بررسی و آنالیز شود و سپس برای انتخاب رشته اقدام نمایید. که برای مشاهده این کارنامه باید با اطلاعات ثبت نام کنکور خود، وارد سایت سازمان سنجش شوید و کارنامه کنکور خود را دانلود نمایید.

تفاوت انتخاب رشته تجربی

انتخاب رشته مهم ترین و سرنوشت ساز ترین اقدام یک دانش آموز در طول مدت زمان تحصیل او می باشد. یک انتخاب اشتباه غیر قابل جبران است و متاسفانه راه بازگشتی ندارد. مخصوصا که انتخاب رشته تجربی کنکور 1402 با رشته انسانی و ریاضی و هنر متفاوت است.
مهم ترین تفاوت انتخاب رشته تجربی با سایر رشته ها در این است که انتخاب رشته پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی انجام می پذیرد. همین امر انتخاب رشته را مهم تر از قبل می سازد. چرا که در سال های قبل داوطلبان کنکور شانس قبولی در دانشگاه سراسری و آزاد در رشته های پزشکی را به صورت جداگانه داشتند. اما هم اکنون تنها یکبار می توانند شانس خود را امتحان کنند. بنابراین اولویت بندی در انتخاب رشته اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند.

انتخاب رشته تجربی خیلی فرق داره!

همچنین تفاوت دیگر انتخاب رشته کنکور تجربی در این است که تعدد شهرها و دانشگاه ها بسیار زیاد می باشد و در خیلی از مواقع تعداد انتخاب ها بیشتر از 150 انتخاب می شود و در اینجا داوطلب باید با دقت به حذف برخی از کد رشته ها بپردازد که شانس قبولی او نیز کم نشود. بنابراین بهتر است در ابتدا تمامی کد رشته های مورد نظر خود را لیست کنید و سپس به کمک یک مشاور انتخاب رشته تجربی، کد رشته های غیر ضروری را حذف کنید.

رتبه قبولی در تجربی

اولین سوال هر داوطلب کنکوری بعد از اعلام نتیجه کنکور، این است که با این رتبه در چه رشته و دانشگاهی می توان قبول شد؟ مسلما به این سوال خیلی دقیق نمی توان پاسخ داد. چون عوامل گوناگونی برای قبولی در یک رشته دخالت دارد و رتبه قبولی در رشته تجربی هر سال با سال قبل تفاوت دارد و بستگی به ظرفیت آن رشته و دانشگاه در آن سال دارد. همچنین بستگی دارد که رشته و دانشگاه مورد نظر شما در آن سال چه قدر مورد استقبال قرار گیرد. بنابراین رتبه قبولی در تجربی را دقیق نمی توان برآورد کرد و این کار فقط توسط سازمان سنجش انجام می شود اما می توان بر اساس آخرین نفر قبولی در هر رشته در سال های قبل، حدود قبولی هر دانش آموز در انتخاب رشته تجربی کنکور 1402 را برآورد کرد.
رتبه قبولی در هر رشته تجربی، بر اساس سهمیه متفاوت است. مثلا تا سال های قبل در سهمیه منطقه 2 داوطلبان می توانستند با رتبه 2500 در رشته پزشکی دانشگاه آزاد تهران پذیرفته شوند.جدول رتبه قبولی رشته های تجربی بسیار گسترده است که در مقالات دیگر به تفضیل در رابطه با آنها توضیح داده ایم. اما مراقب باشید که ملاک انتخاب رشته شما در سال 1402، رتبه قبولی در سال های قبل نباشد و بر اساس شانس قبولی انتخاب رشته نکنید بلکه بر اساس علاقه مندی خود اولویت های انتخاب رشته را انجام دهید. چرا که آمار قبولی هر سال متفاوت است.
در رشته تجربی تقریبا تا رتبه 3800 می توان به رشته های پزشکی در دانشگاه های سراسری پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد دست پیدا کرد.همچنین با حدود رتبه 4800 می توان رشته داروسازی را به دست آورد اما برای رشته دندان پزشکی، حداکثر رتبه قبولی تا 2500 می شود و در نهایت رشته های پیرا پزشکی را می توان تا رتبه 15000 به قبولی در انتخاب رشته تجربی رساند.

انتخاب رشته تجربی خیلی فرق داره!

مشاوره انتخاب رشته تجربی 1402

با تمام توضیحات داده شده در بالا، بهترین کار در زمان انتخاب رشته استفاده از یک مشاور با تجربه می باشد. همانطور که در زمان بیماری به پزشک متخصص مراجعه می کنید؛ برای انتخاب رشته دانشگاه نیز باید به فرد متخصص مراجعه کنید چرا که کوچک ترین اشتباهی می تواند آینده و سرنوشت شما به خطر بیندازد. بهترین مشاوره انتخاب رشته تجربی 1402 فردی است که برای دانش آموز زمان کافی اختصاص دهد و در جلسات خصوصی با زمان کافی انتخاب رشته را انجام دهد. همچنین انتخاب رشته تجربی را نباید به دست دانشجویان و افراد بی تجربه سپرد. جلسات مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی باید با زمان کافی، کاملا خصوصی، دقت و تمرکز بالا باشد و مشاور انتخاب رشته تجربی باید به تمامی قوانین آگاه باشد و بتواند به صورتی برای شما انتخاب رشته انجام دهد که با توجه به رتبه شما در کنکور، بهترین قبولی را در زمان انتخاب رشته داشته باشید.

انتخاب رشته تجربی خیلی فرق داره!

برای استفاده از مشاوره انتخاب رشته تجربی کنکور تجربی 1402 با بهترین مشاور و مرکز انتخاب رشته در تهران به صورت حضوری و آنلاین در جلسات کاملا خصوصی، می توانید با شماره های 02122141820 و 02122142018 و همچنین شماره همراه 09207278684 تماس حاصل نمایید و با استفاده از خدمات مشاوره رایگان پیش از انتخاب رشته و تحلیل کارنامه کنکور سراسری از انتخاب مشاور انتخاب رشته کنکور خود مطمئن شوید.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز