خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


چگونه در تدریس خصوصی موفق باشیم؟

چگونه در تدریس خصوصی موفق باشیم؟
بازار تدریس خصوصی برای مدرسانی که توانایی بالایی در تدریس و آموزش دارند، بسیار پرسود است. باید از این بازار پرتقاضا استفاده کرد و در جهت جذب شاگرد برای تدریس خصوصی، بهترین خود را در تدریس به دانش‌آموزان و والدین‌ نشان داد. در واقع اگر معلم توانمندی نبوده و از روش‌های تدریس نوین و خلاقانه در کلاس خود استفاده نکنید، این بازار پردرآمد و پرسود هیچ منفعتی برای شما ندارد. بنابراین در پاسخ به سوال چگونه در تدریس خصوصی موفق باشیم؟ باید بگوییم برای موفقیت در کلاس معلم خصوصی، چند تکنیک و راهکار ساده اما بسیار مهم وجود دارد که در این محتوا به آن‌ها اشاره شده است.

توجه به مهارت‌های ارتباطی معلمان تدریس خصوصی و تعامل در کلاس درس


در جلسه اول تدریس خصوصی، والدین و دانش‌آموز، به رفتار معلم، طرز برخورد و ظاهر ایشان توجه می‌کنند. اگر معلم پوشش نامناسبی داشته باشد یا طرز برخورد او در صحبت‌های اولیه، نامتعارف و بیش از حد رسمی و خشک باشد، اولین قدم را برای کنسل شدن جلسات بعدی برداشته است.
منش و رفتار معلم باید بگونه‌ای باشد که در جلسه اول علاوه بر انتقال حس مثبت به والدین دانش‌آموز، شاگرد را نیز جذب رفتار و متانت ظاهری خود نماید. کتاب روش‌های برقراری ارتباط اثربخش با دانش‌آموزان اثر کارن دمستر و جاستین روبینز برای انتشارات دید آور (didavarbook.com) و کتاب روابط معلم و دانش‌آموز از هایم گینات برای انتشارات علم (elmpub.com) می‌تواند در زمینه تعامل در کلاس درس و پرورش مهارت‌های ارتباطی معلمان بسیار موثر باشد.
اما در پاسخ به سوال چگونه در تدریس خصوصی موفق باشیم، بهتر است موارد زیر را به کار ببرید، تا بهتر جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی را در کلاس خود انجام دهید:

ارتباط گرم و دوستانه با شاگرد

در بحث تعامل در کلاس، بهتر است رفتار خود را کنترل کنید، یعنی بگونه‌ای با شاگرد خصوصی برخورد کرده که نه کنترل کلاس از دست‌تان خارج شود و دانش‌آموز حد خود را در برابر جایگاه شما نشناسد و نه آنقدر رسمی و خشک برخورد کرده که از همان جلسه اول فضای کلاس را سرد کنید. برقراری تعادل مهم‌ترین اصل در کلاس معلم خصوصی است و رفتار شما در حین حفظ جایگاه‌تان باید توام با مهربانی، صبورانه و گرم باشد.

ارتباط با والدین دانش‌آموز

از همان جلسه اول بگونه‌ای برخورد کنید که این حس به خانواده دانش‌آموز القا شود که تنها برای شرکت در کلاس نیامده و می‌خواهید بازخوردهای هرجلسه و موارد کلی جلسات را نیز با آن‌ها درمیان بگذارید. اگر والدین از تعامل شما با خود راضی باشند، می‌توانند برای ادامه برگزاری کلاس باز هم از شما درخواست کنند.

تشویق و بازخورد مثبت

در پاسخ به سوال چگونه در تدریس خصوصی موفق باشیم؟ باید به این نکته اشاره کرد که نمایش بازخورد مثبت و دلگرم‌ کننده از سمت شما در حین یادگیری دانش‌آموز، بسیار نقش موثری در موفقیت کلاس دارد. اکثر دانش‌آموزانی که درخواست کلاس معلم خصوصی می‌کنند، در دروس خود پایه‌های ضعیفی داشته و همین امر باعث اعتماد به نفس پایین آن‌ها شده است، بنابراین بعد از هر آموزش و گرفتن فیدبک از دانش‌آموز، اگر او را تشویق کرده و پاداش دهید، بسیار در افزایش اعتماد به نفسش در یادگیری تاثیر می‌گذارد.

همدلی و درک با شاگرد خصوصی

گاهی اوقات که شاگرد‌تان بسیار پریشان و نگران بوده و بابت اشکالات فراوان در دروس خود، بشدت اضطراب دارد، باید با او همدلی کرده و او را درک نمایید.

صبر و حوصله فراوان

برخی از دانش‌آموزان در کلاس تدریس خصوصی برای یادگیری و درک کامل محتوای درسی، نیاز به زمان بیشتری دارند، بنابراین صبر و حوصله و همچنین همراهی با شاگرد برای درک بهتر مطالب بسیار مهم است.

بهترین روش تدریس برای دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه

در کلاس معلم خصوصی، بهترین روش‌های تدریس نوین و خلاقانه، روش‌هایی است که متناسب با شرایط سنی دانش‌آموز، سطح او و نیازها و چالش‌هایش باشد. یک معلم خصوصی باید در جلسه اول توانایی شناسایی نقاط قوت و ضعف شاگرد خصوصی خود را متوجه شود و براساس آن برنامه‌ریزی کرده و بهترین روش تدریس متناسب با شاگرد را انتخاب کند.
برای مثال بهترین روش تدریس برای دانش‌آموزان ابتدایی در کلاس خصوصی، آموزش هر مبحث درسی به همراه استفاده از ابزارهای کمکی نظیر کیت‌های آموزشی است. برای مثال انواع وسایل کمک آموزشی در تدریس ریاضی، کیت‌های آموزشی نظیر چینه و چوب خط، ساعت آموزشی، چرتکه، مکعب کوئیزنر و جئوبرد است.
در واقع بکارگیری روش‌های تدریس خلاق به همراه میزان توانایی شما در تدریس است که می‌تواند یک دانش‌آموز را جذب کلاس کرده و باعث موفقیت او شود.
از مهم‌ترین عواملی که در روش‌های تدریس نوین و خلاقانه بسیار موثر بوده، موارد زیر است:

 • تعامل با شاگرد خصوصی در حین آموزش
 • گرفتن فیدبک‌های موثر از دانش‌آموز
 • بازخوردهای مناسب و مثبت در کلاس
 • استفاده از ابزارها و منابع کمک آموزشی مناسب در کلاس
 • آموزشی متناسب با نیازها دانش‌آموز و میزان توانایی او در درک مطالب

برای موفقیت در کلاس‌های تدریس خصوصی باید این ویژگی‌ها را در درون خود پرورش دهید:

 • انعطاف ‌پذیری در زمان متغیر بودن نیازهای آموزشی دانش‌آموز و توانایی پاسخ‌گویی به هر کدام از این نیازها
 • دانش و تسلط بالا روی کتاب و مبحثی که می‌خواهید در کلاس تدریس کنید.
 • توانایی بالا در پاسخ‌گویی به سوالات پیش‌بینی نشده دانش‌آموز
 • بروز بودن اطلاعات تدریس و استفاده از روش‌های تدریس خلاقانه
 • شناخت کتب و منابع کمک درسی و معرفی بهترین آن به دانش‌آموز
 • طراحی تمرینات مناسب برای دانش‌آموز با هدف مرور بیشتر بعد از کلاس

چگونه در تدریس خصوصی موفق باشیم؟

با موفقیت و با کیفیت بالا چگونه کلاس خصوصی برگزار کنیم؟


نکته بعدی برای موفقیت در کلاس‌های تدریس خصوصی، این است که شما بتوانید جذب پلتفرم‌های تدریس خصوصی موفق شوید. اگر در پلتفرم و سایت معتبری کلاس‌های تدریس خصوصی خود را برگزار کنید، علاوه بر جذب آسان شاگرد خصوصی، به رزومه کاری خود نیز به واسطه معتبر بودن آن سایت، ارزش و اعتبار می‌بخشید.
از معتبرترین پلتفرم‌های تدریس خصوصی خارجی، پلتفرم‌هایی نظیر Tutor.com، Preply، Skooli، است که در زمینه ارائه خدمات تدریس خصوصی آنلاین در دروس مختلف فعال هستند. از نمونه‌های ایرانی موفق پلتفرم‌های تدریس خصوصی، سایت تدریس خصوصی استادبانک است که می‌توانید برای برگزاری کلاس‌‌های خصوصی خود در این پلتفرم به صورت رایگان ثبت‌نام کنید.
از مهم‌ترین مزیت‌های سایت استادبانک و این پلتفرم‌های معتبر تدریس خصوصی این است که شما بدون هیچ تبلیغاتی و تنها با ساخت یک پروفایل که شامل رزومه تحصیلی، سوابق کاری و دستاوردهای آموزشی‌تان است، جذب آن‌ها شده و در صورت فعال بودن به راحتی جذب شاگرد خصوصی کنید.
مقاله پیشنهادی: چطور برای ریاضی، شاگرد جذب کنیم؟ مزیت دیگر استادبانک و پلتفرم‌های معتبر این است که قیمت‌گذاری در آن‌ها شفاف بوده و هزینه جلسات براساس توانایی‌ها و مهارت‌های شما در تدریس می‌باشد. این یک مزیت ویژه برای شما محسوب می‌شود. زیرا والدین با مشاهده رزومه و قیمت‌ تدریس خصوصی‌‌، شناخت نسبی از شما پیدا می‌کنند و براساس همین شناخت، آن‌ها نسبت به مهارت‌تان اعتماد پیدا کرده و در نهایت احتمال درخواست کلاس‌تان بیشتر می‌شود.
بنابراین اگر معلم توانمندی هستید و می‌خواهید توانایی‌های خود را در حوزه تدریس خصوصی به نمایش بگذارید، می‌توانید برای شروع به سراغ پلتفرم‌های تدریس خصوصی بروید. همچنین در پاسخ به سوال چگونه در تدریس خصوصی موفق باشیم؟ باید بگوییم مجموع همه این نکات گفته شده در این محتوا در کنار هم است که باعث جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی و موفقیت کلاس‌های‌تان خواهد شد.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز