خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


⭐️ محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با استفاده از فرمول + ابزار آنلاین

⭐️ محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با استفاده از فرمول + ابزار آنلاین
مهریه یکی از اصلی ترین بدهی های هر مرد است که از زمان ازدواج بر ذمه او قرار می گیرد و هر زمان همسرش مهریه خود را مطالبه کند، موظف به پرداخت آن می باشد.
مهریه می تواند به صورت طلا، سکه، سفر زیارتی، خودرو، ملک، وجه نقد و ... باشد. نکته اصلی اسن است که مهریه باید مالیت داشته باشد، یعنی بتوان آن را قیمت گذاری و خرید و فروش کرد.
محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه در شرایطی کاربرد دارد که مهریه به صورت وجه نقد تعیین شده باشد. چراکه ارزش مهریه وجه نقد در گذر زمان به دلیل وجود تورم و شرایط بد اقتصادی حفظ نشده و از بین می رود.

⭐️ محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با استفاده از فرمول + ابزار آنلاین

بررسی قانون تبدیل مهریه به نرخ روز

در قانون اساسی ایران در رابطه با بدهی های ریالی شرایطی در نظر گرفته شده است که اگر بدهی در موعد مقرر خود پرداخت نشود، صاحب بدهی دچار ضرر مالی نشود.
این قانون که تحت عنوان خسارت تاخیر تادیه یا دیرکرد شناخته می شود بیان می دارد که در صورت مطالبه طلب در موعد مقرر وصول نشدن آن، بدهکار باید علاوه بر اصل بدهی، میزان تفاوت اصل بدهی و ارزش روز آن را نیز پرداخت کند.
از آنجایی که مهریه یکی از مهم ترین بدهی های مرد است، مهریه های وجه نقد نیز شامل این قانون می شوند و به صورت عامیانه با عنوان مهریه به نرخ روز شناخته می شود.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز

اطلاعاتی که برای محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 نیاز دارید شامل عدد شاخص قیمت سالانه مربوط به سال 1401 و سال برقراری عقد می باشد.
شاخص قیمت سالانه در پایان هرسال و براساس میانگین شاخص های ماهانه همان سال تعیین می شود. بنابراین از آنجایی که تا پایان یک سال به عدد شاخص آن سال دسترسی وجود ندارد، برای محاسبه نرخ روز مهریه در سال 1402 به آخرین شاخص موجود یعنی سال 1401 رجوع می کنیم.

⭐️ محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با استفاده از فرمول + ابزار آنلاین

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت زیر می باشد.
(مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه) ÷عدد شاخص سال برقراری عقد = مهریه به نرخ روز
علاوه براستفاده از فرمول فوق، برای تبدیل مهریه به نرخ روز سایت های آنلاین زیادی نیز وجود دارد. برای تبدیل مهریه به نرخ روز ۱۴۰۲ کلیک کنید.

تفاوت محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت مرد با مهریه بعد از فوت زن

در صورت مطالبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت مرد، زمان اتلاف شده برای انحصار وراثت و ... ملاک نمی باشد. هر زمان که بد از فوت مرد، زن مهریه خود را مطالبه کند، در فرمول فوق شاخص سال فوت مرد به جای سال مطالبه مهریه قرار می گیرد.
در رابطه با محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت زن نیز باید این نکته را بدانید که مطالبه نرخ روز مهریه فقط در زمان حیات زن امکان پذیر است و ورثه او تنها می توانند اصل مبلغ مهریه را طلب کنند.


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز