خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

بررسی تفاوت های VHDX و VHD

بررسی تفاوت های VHDX و VHD

کد مطلب : 10387


بسیاری از کاربران در مورد تفاوت های بین VHD و VHDX کنجکاو هستند از این رو در این پست به تفاوت های بین فرمت فایل VHD در مقابل VHDX ، مزایا و معایب آن بحث کنیم.


مانند ذخیره سازهای فیزیکی که شما روی سیستم تان دارید، VHD ها با اینکه ماهیت فایل گونه دارند ولی رفتاری مشابه دیسک ها دارند. همانطور که می توان دیسک را Initialize کرده و روی آن پارتیشن هایی با ظرفیت های مختلف ایجاد کرد و در نهایت روی آن اطلاعات ذخیره کرد، دقیقا همین کارهای را روی VHD و VHDX ها می توان انجام داد. پس بصورت مستقل از آنها می توان استفاده کرد ولی از آنجایی که ماهیت فایل را دارند، مکان اصلی آن روی یکی از پارتیشن ها در سیستم است.
فایل Virtual Hard Disk یا VHD کلون یا می توانید بگویید یک نسخه کپی متشکل از داده های دیسک فیزیکی است این محصول توسط شرکتی به نام Connectix ساخته شد که بعداً در سال 2003 توسط مایکروسافت خریداری شد. نام اصلی این محصول Virtual PC بود اما توسط Microsoft به Microsoft Virtual PC تغییر نام داده شد.

ویژگی های کلیدی VHD می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تحسین برانگیزترین مورد این ابزار این است که می تواند برای ایجاد چندین سیستم عامل در یک کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد.
VHD اساساً برای ایجاد محیط خوب برای آزمایش و تست نرم افزارها و اپلیکیشن ها با ارائه چندین سیستم عامل در یک سیستم می تواند استفاده می شود.
فرایند بسیار مقرون به صرفه
وقتی سیستم عاملی روی VHD نصب شود، از آنجایی که خود VHD بصورت یک فایل در هارد دیسک فیزیکی است، اولا قابل انتقال(بصورت یکجا) به سیستم های دیگر هم می باشد و ثانیا بک آپ کاملی از آن سیستم عامل که روی VHD نصب شده در اختیار دارید. ضمنا VHD ها قابل Convert شدن هم می باشند. در این خصوص به می توانید به لینکهای زیر مراجعه کنید.


وقتی نیاز به تست نرم افزار باشد، ما به راحتی یک سیستم عامل روی VHD می توانید ایجاد کنید و سپس با آن سیستم عامل، کامپیوتر را بوت کرده و تست های خود را انجام دهید. پس می بینید که این سیستم عامل با اینک هروی VHD نصب شده است، مانند ویندوز یا سیستم عامل اصلی که نصب کرده اید می تواند به صورت کامل و تخصصی از منابع استفاده کند.
یک VHD نمی تواند حجمی بیش از 2 ترابایت داشته باشد. حداکثر حجمی که توسط VHD پشتیبانی می شود، 2 ترابایت است. VHDX تا 64 ترابایت ذخیره سازی اطلاعات را پشتیبانی می کند.
VHD و VHDX فایل ها روی پارتیشن NTFS ای قابل ایجاد شدن می باشند. اگر پارتیشنی با فرمت FAT32 داشته باشید، خواهید دید که نمی توانید یک VHD یا VHDX روی آن ایجاد کنید.
VHD ها قابل کانورت به Dynamic نیستند(منظور از حالت Basic به Dynamic است که البته این مورد در خصوص VHDX ها هم مصداق دارد).
VHDX ها که از ویندوز 8 و همچنین ویندوز سرور 2012 معرفی شدند(در ویندوز 7 فقط امکان ایجاد VHD وجود دارد).
VHDX هم مانند VHDبه عنوان یک هارد دیسک مجازی معمولی کار می کند، اما در واقع یک قالب فایل است. VHDXمی تواند تا 64 ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند.

اگر سعی کنیم مقایسه ای بین فایل های VHD و VHDX انجام دهیم، این تفاوت های عمده در این موارد وجود دارد:
Compatibility: فایل VHD در نسخه های 2008 ، 2008R2 ، 2012R2 و 2012 ویندوز سرور پشتیبانی می شود. اما VHDX فقط توسط Windows Server 2012 و نسخه های بعدی ویندوز پشتیبانی می شود(البته در ویندوز سرور 2016 و 2019 و همچنین ویندوز هم VHD و هم VHDX پشتیبانی می شود ضمتا VHD در ویندوز 7 و ویندوزهای پس از ان و VHDX در ویندوز 8 و ویندوز های پس از آن پشتیبانی می شود).
Capacity: نهایت حجمی که می تواند به VHD که فرمت فایلی قدیمی تر از VHDX است تخصیص داد، 2 ترابایت است. ولی در VHDX که جدیدتر از VHD است تا 64 ترابایا می تواندیتاذخیره کرد.
Logical Sectors: در VHDX، حجم Logical sector 4کیلوبایت را پشتیبانی می کند که عملکرد خوبی است. در حالی که VHD از logical sector size ای معادل 512 بایت پشتیبانی می کند.
Data Protection: یکی دیگر از ویژگی های خاص در مورد VHDX این است که از self-protection در برابر خرابی فایل در برابر خرابی غیر منتظره IO ناشی از مسائلی مانند قطع ناگهانی برق استفاده می کند. همچنین بلاک های بزرگتری نسبت به VHD برای دیسک های Dynamic و differential با ویژگی های custom metadata فراهم می کند.
Resizing: Resize کردن بصورت Live و در لحظه برای VHDX ها مهیاست در حالی که برای VHD امکان پذیر نیست(البته با Tools های Third-party می توان سایز آن را تغییر داد).
Data Alignment and Trimming: فایل VHD در مورد alignment کردن دیتا مشکل دارد در حالیکه برای VHDX امری روان و ساده است. ضمن اینکه ویژگی trimming فقط در VHDX ها فعال است.
Storage Types: اکنون بیایید انواع مختلف ذخیره سازی را با VHDX و VHD بررسی کنیم. Hyper-V به شما امکان می دهد دو نوع اصلی ذخیره سازی fixed و Dynamic را داشته باشید. با انتخاب Dynamic میزان فضای درخواستی شما به یکبار از هارد دیسک سیستم تان گرفته نمی شود وبه مرور زمان که دیتا در VHDX یا VHD ذخیره می شود فضا از هارد دیسک اصلی سیستم تان گرفته می شود. انتخاب Fixed میزان فضای درخواستی شما به یکباره از هارد دیسک اصلی سیستم تان می گیرد ولی Performance بهتری دارد.آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز