خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (5)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (5)
نویسنده : امیر انصاری
موقعیت حتی از این هم بدتر است، چرا که با خاموش کردن سیگار، نیکوتین به سرعت شروع به ترک بدن می کند، و همین مساله برای فرد سیگاری تولید استرس می کند و زنجیره سیگار کشیدن ادامه می یابد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارهمانطور که قبلاً گفتم، "عادت" وجود ندارد. دلیل اصلی اینکه چرا یک فرد سیگار کشیدن را ادامه می دهد وجود آن هیولای کوچک نیکوتین در درونش می باشد. هر بار مجبور است تا آن هیولا را تغذیه کند. فرد سیگاری خودش تصمیم می گیرد تا چه وقتی این کار را بکند، و معمولاً تمایل دارد تا این کار را در چهار نوع حالت یا ترکیبی از این انواع حالتها انجام بدهد.

این حالتها به شرح زیر هستند :

خستگی / تمرکز - دو حالت کاملاً متضاد یکدیگر!
استرس / آرامش - باز هم دو حالت کاملاً متضاد یکدیگر!

کدام داروی جادویی در جهان وجود دارد که ناگهان می تواند در طول 20 دقیقه دو تاثیر کاملاً معکوس را بر روی انسان بگذارد؟ اگر خوب در موردش فکر کنید، حالت ها و شرایط دیگری هم هستند که باعث می شوند سیگار بکشید. البته به غیر از هنگام خواب؟ حقیقت اینست که سیگار کشیدن نه خستگی را از بین می برد و نه استرس را، نه منجر به تمرکز می شود و نه منجر به آرامش. تمام این ها فقط توهم هستند.

نیکوتین علاوه بر این که یک ماده مخدر می باشد، یک سم قوی نیز هست که در حشره کش ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. محتوای نیکوتین موجود در فقط یک سیگار، اگر به صورت مستقیم به رگ شما تزریق شود، شما را خواهد کشت. در واقع تنباکو مشتمل بر انواع سم های مختلف، از جمله مونوکسید کربن است. اساساً گیاه توتون در خانواده گیاهان سمی مشابه گیاه "deadly nightshade" قرار می گیرد.

در صورتی که چشم اندازی برای تغییر به سمت پیپ یا سایر انواع دخانیات دارید باید خدمتتان عرض کنم که محتویات این کتاب شامل تمامی انواع توتون ها از جمله آدامس نیکوتین، اسپری بینی نیکوتین، و اساساً هر ماده نیکوتین دار دیگر نیز می شود و فقط مخصوص سیگار نمی باشد.

بدن انسان پیچیده ترین چیز در سیاره ما است. هیچ کدام از گونه های موجودات زنده، حتی آمیب ها یا کرم های کوچک، نمی توانند بدون درک بین سم و غذا زنده بمانند.

از طریق یک فرآیند انتخاب طبیعی که در طول هزاران سال شکل گرفته است، مغز و بدن ما تکنیک هایی را برای تشخیص تفاوت بین سم و غذا توسعه داده اند، و در واقع سیستم ایمنی بدن ما را هوشمندتر ساخته اند.

به صورت طبیعی تمامی انسانها در برابر بو و طعم توتون مقاومت می کنند، تا زمانی که به دام بیفتند. اگر شما توتون خیس را به سمت یک حیوان یا یک کودک ببرید و یا اینکه دود توتون را به سمتش فوت کنید، قطعاً سرفه می کند و یا با تُف کردن آن را دفع می کند.

وقتی که برای اولین بار سیگار می کشیم، نتیجه استنشاق دود این می شود که سرفه ایجاد می شود، حتی اگر برای اولین بار سیگار زیادی بکشیم احساس سرگیجه خواهیم کرد و حتی ممکن است مریض شویم. دلیل این مساله اینست که بدنمان به ما می گوید : "شما دارید به من سم می خورانید، متوقفش کنید". اینجا مرحله ای است که ما تصمیم می گیریم سیگاری بشویم یا نه. اینکه فقط افرادی که از نظر فیزیکی ضعیف هستند و یا افراد سست اراده سیگاری می شوند یک سفسطه است. افراد خوش شانس آنهایی هستند که همان اولین سیگار را تنفر زا می دانند. به صورت فیزیکی ریه آنها از عهدۀ آن بر نمی آید و آنها ترجیح می دهند تا سالم بمانند. آنها هیچ وقت تا مرحله ای پیش نمی روند که بتوانند بدون سرفه کردن حجم زیادی دود را ببلعند.

برای من غم انگیز ترین قسمتش همینجا است. اینکه چقدر سخت تلاش می کنیم تا خودمان را در دام بیندازیم. برای همین است که متوقف کردن نوجوانان بسیار مشکل است. نوجوانان تازه مشغول یادگیری این هستند که چگونه سیگار بکشند. آنها هنوز سیگار را ناخوش آیند می دانند و باور دارند که هر وقت که بخواهند می توانند آن را کنار بگذارند. چرا آنها نباید از ما بیاموزند؟ چرا ما نباید از پدر و مادرمان یاد می گرفتیم؟

ادامه فصل 6 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (4)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (6)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.