خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 40 . آخرین سیگار (1)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 40 . آخرین سیگار (1)
نویسنده : امیر انصاری
آیا در مورد زمان بندی ترک سیگار تصمیم گرفته اید، شما الآن آماده هستید تا آخرین سیگارتان را بکشید. قبل از اینکه این کار را انجام بدهید، دو مورد ضروری زیر را بررسی کنید:

نرم افزار سامانه مودیان راهکار  1. آیا برای موفقیت تجدید نیرو کرده اید؟
  2. آیا احساس غم و اندوه دارید و یا اینکه احساس هیجان انگیزی دارید که منتظر دستیابی به یک چیز حیرت آور هستید؟

اگر کوچکترین شک و تردیدی در ترک سیگار دارید، به سیگار کشیدن ادامه بدهید و کتاب را دوباره از ابتدا بخوانید.

به خاطر داشته باشید که شما هرگز تصمیم نگرفته بودید که در دام سیگار کشیدن بیفتید. اما این تله طوری طراحی شده بود که شما را برای تمام طول عمرتان برده خودش کند. برای اینکه از این تله خارج شوید لازم است تا تصمیم مثبتی بگیرید و آخرین سیگارتان را بکشید.

به یاد داشته باشید، تنها دلیلی که شما این کتاب را می خوانید اینست که شما عاشقانه دوست دارید تا از سیگار فرار کنید. بنابراین همین الان آن تصمیم مثبت را بگیرید. یک تعهد جدی هم با خودتان بگزارید که بعد از خاموش کردن آخرین سیگار، خواه اینکه این کار برای شما آسان و یا سخت باشد، هرگز دوباره سیگار دیگری نکشید.

شاید شما نگران این هستید که این قول را قبلاً چندین بار در گذشته به خودتان داده اید، اما هنوز مشغول سیگار کشیدن هستید، و یا اینکه شما از بابت ترک سیگار آسیب های روحی جدی ببینید. هیچ ترسی نداشته باشید، بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد اینست که شما شکست بخورید. ضمن اینکه شما هیچ چیزی برای از دست دادن ندارید و در مقابل خیلی چیزهای خوب هم هست که می توانید به دست بیاورید.

اما حتی فکر کردن در مورد شکست را هم متوقف کنید. حقیقت زیبا اینست که نه تنها ترک سیگار به طرز مسخره ای کار آسانی می باشد، بلکه شما می توانید از خود فرآیند ترک کردن، لذت نیز ببرید. این بار شما می خواهید با "روش ساده"، ترک کنید! تنها کاری که باید انجام بدهید اینست که از دستورالعمل های ساده ای که به شما می دهم پیروی کنید:

  1. قول جدی را به خودت بده.

  2. آخرین سیگار را آگاهانه بکش، به صورت عمیقی آن دودهای کثیف را در ریه ات فرو ببر، و از خودت بپرس لذتش کجاست.

  3. وقتی سیگار تمام شد و خاموشش کردی. این احساس را با خودت نداشته باش که: هرگز نباید یکی دیگر بکشم، یا اینکه من اجازه ندارم سیگار دیگری بکشم، در عوض این احساس را داشته باش که: آیا عالی نیست! من آزاد هستم! دیگر بردۀ نیکوتین نیستم! من هرگز دیگر این چیزهای کثیف را در دهانم نخواهم گذاشت.

  4. آگاه باشید که در طول چند روز آینده نیکوتین ممکن است خرابکاریهایی را در داخل معده شما انجام بدهد. شما ممکن است احساس "من یک سیگار می خواهم" را تجربه کنید. گاهی اوقات من به این هیولای کوچک نیکوتین به عنوان اشتیاق خفیفی برای نیکوتین اشاره می کنم. به طور جدی این مساله نادرست است و مهم است که دلیلش را درک کنید. از آنجایی که در حدود سه هفته طول می کشد تا این هیولای کوچک بمیرد، سیگاری سابق بعد از آخرین سیگار ممکن است اشتیاق به سیگار بعدی را داشته باشد، و ممکن است بخواهد با نیروی ارادۀ قوی مانع وسوسه کشیدن سیگار شود. اینطوری نیست. بدن اشتیاقی به نیکوتین ندارد. تنها ذهن شما اشتیاق به نیکوتین دارد. اگر احساس "من یک سیگار می خواهم" را در طول چند روز بعد دریافت کنید، مغز شما یک انتخاب ساده دارد. احساسی که ذهن شما ترجمه می کند اینست که - یک حس نا امنی و خالی بودن وجود دارد که توسط اولین سیگار ایجاد شده است و با سیگارهای بعدی ادامه یافته است. با خودتان بگویید: هیپ هیپ هورا! من یک غیر سیگاری هستم!

    یا شما می توانید برای یک سیگار اشتیاق ایجاد کنید و برای تمام طول عمرتان از آن رنج ببرید. فقط برای یک لحظه فکر کنید. آیا این کار به طور باور نکردنی احمقانه نیست؟ اینکه بگویید: "من هرگز نمی خواهم دوباره سیگار بکشم"، سپس در طول بقیۀ عمرتان بنشینید و با خودتان بگویید "من عاشق یک نخ سیگار هستم". این همان کاری است که افرادیکه با روش ارادۀ قوی سیگار را ترک می کنند آن را انجام می دهند. جای تعجب نیست که چرا آنها اینقدر بدبخت هستند. آنها بقیه عمرشان را به شدت دلتنگ چیزی هستند که آنها به شدت امیدوارند هرگز آن را نداشته باشند. جای تعجب نیست که چرا بیشتر آنها موفق نمی شوند و عدۀ کمی هم که موفق شدند هرگز به طور کامل آزاد نمی شوند.

ادامۀ فصل 40 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 39 . لحظۀ وحی (2)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 40 . آخرین سیگار (2)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.