خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (1)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (1)
نویسنده : امیر انصاری
از زمان انتشار نسخه اصلی این کتاب، من هم اکنون در حدود 12 سال باز خورد افراد را در اختیار دارم، هم بازخوردهایی که ناشی از مشاوره های خود من است و هم بازخوردهایی که در ارتباط با کتاب ارائه شده اند. در اصل این یک تلاش بود. روش من توسط افرادی که به اصلاح متخصص نامیده می شدند یک روش احمقانه و بدون ارزش ارائه، شناخته می شد. حالا از سراسر جهان افراد سیگاری برای استفاده از مشاوره های من با پرواز خودشان را می رسانند، و در بین آنها افرادی که از اعضای رشته پزشکی هستند بیشتر از هر رشته دیگری به چشم می خورد. در انگلستان این کتاب به عنوان بهترین و موثرترین کمک برای ترک سیگار شناخته می شود، و شهرت آن به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان می باشد.جنگ من بر علیه سیگاری ها نیست، بلکه بر علیه تلۀ نیکوتین است، هر وقت که می شنوم شخصی سیگاری از زندان فرار کرده است احساس لذت زیادی می کنم، حتی اگر هیچ ارتباطی با من نداشته باشد. شما همچنین می توانید لذت عظیمی را که من از هزاران نامه سپاسگزاری در طول این سالها کسب کرده ام، تصور کنید.

همچنین به میزان قابل توجهی نا امیدی نیز وجود دارد. این نا امیدی معمولاً با دو دسته اصلی از سیگاری ها ایجاد می شود. اول از همه، علی رغم هشدار من در فصل قبل، تعدادی از سیگاری ها که روش آسان ترک سیگار را مطالعه کرده اند و با آن روش ترک کرده اند، اما بعد از مدتی صرفاً با این تصور که می توانند به آسانی دوباره سیگار را ترک کنند در دام افتاده اند اما اینبار هرگز موفق به ترک با روش آسان نشدند. این موضوع نه تنها در مورد خوانندگان کتاب، بلکه در مورد شرکت کنندگان در مشاورات حضوری ما نیز صدق می کند.

یک مرد چند سال پیش به من تلفن کرد. او بسیار ناراحت و پریشان بود. در واقع او گریه می کرد. او گفت، اگر شما بتوانید به من کمک کنید 1000 پوند به شما می پردازم. به من کمک کنید تا بتوانم فقط یک هفته ترک کنم. من می دانم که اگر فقط یک هفته بدون سیگار بتوانم دوام بیاورم، قادر به ترک آن خواهم بود. من به او گفتم که تعرفه ما مشخص و ثابت است. در دورۀ گروهی ما شرکت کن. او در جلسه گروهی ما شرکت کرد و بعد از مدتی با روش آسان ما موفق به ترک سیگار شد. و نامۀ سپاسگزاری برای ما هم فرستاد.

عملاً آخرین چیزی را که سیگاری های سابق در حال ترک جلسۀ ما می شنوند اینست که "یادت باشد، شما هرگز نباید سیگار دیگری بکشید." این مرد خاص در آخرین جلسه گفت: "هیچ ترسی ندارم، آلن، اگر موفق به ترک شوم، قطعاً هرگز دیگر سیگار نخواهم کشید."

من می دانستم که این هشدار برای او چندان مسجّل نشده بود؛ برای همین گفتم: "من می دانم که الان این احساس را دارید، اما این هشدار را برای شش ماه بعد به شما می دهم؟"

او گفت: "آلن، من هرگز دوباره سیگار نخواهم کشید."

حدود یک سال بعد همان مرد دوباره با من تماس گرفت. "آلن، در روز کریسمس یک سیگار کوچک کشیدم، و الان دوباره به روزی 40 نخ سیگار برگشته ام."

به او گفتم: "آیا اولین تماس تلفنی ات خاطرت هست؟ شما آنقدر از سیگار متنفر بودید که حاضر بودید 1000 پوند بدهید تا فقط یک هفته آن را ترک کنید."

"یام هست. آیا من احمق نیستم؟"

"آیا یادتان هست که به من قول دادید هرگز دیگر سیگار نخواهید کشید."

"می دانم. من یک احمقم."

ادامۀ فصل 42 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 41 . هشدار نهایی

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (2)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.