خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


دستور Cd در cmd

دستور Cd در cmd
با استفاده از دستور CD در محیط command prompt می توان دایرکتوری جاری را در Cmd تغییر داد. Cd و در جایی ممکن است با chdir مواجه شوید که هر دو یکی هستند. وقتی cmd را در حالت عادی اجرا می کنید، مسیر یا دایرکتوری جاری آن، C:\Users\yourusername است. و وقتی هم که بصورت run as admin اقدام به اجرای cmd کنید، دایرکتوری جای C:\windpws\system32 می شود.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
مثلا اگر الان بخواهیم به دایرکتوری C:\Windows\System32 در حالت عادی وارد شویم، باید از دستور زیر استفاده کنیم:


cd C:\Windows\System32

یا

chdir C:\Windows\System32

فرقی نخواهد داشت خروجی هر دو دستور یکسان خواهد بود.
در ویندوز میت وانیم با استفاده دستور cd نام ها یا دایرکتوری هایی داشته باشیم که بین نام های آنها از Space استفاده شده باشد. پس با این اوصاف در چنین شرایطی نیاز به علامت های نقل قول یا “” نخواهیم داشت. کما اینکه مثال آن را در زیر قرار دادیم:

C:\>cd C:\Documents and Settings\cmdadmin
C:\Documents and Settings\cmdadmin>

حال اگر دوستان تصمیم به تغییر دایرکتوری آنهم در درایو دیگر داشته باشید در این شرایط دستور CD خالی کارایی نخواهد داشت. شما وقتی cmd را اجرا می کنید، دایرکتوری شما درایو C است حال بخواهید به درایو D بروید باید از سوئیچ /d استفاده نمایید. اگر این سوئیچ را در دستور وارد نکنید، اتفاق خاص یا اروری در اجرای دستور نخواهید داشت ولی دایرکتوری عوض نخواهد شد.
مثلا در دستور زیر می خواهیم وارد یکی از فولدرهای درایو E شویم:

Cd /D E:\docs


نکاتی برای تغییر دایرکتوری(changing directories) که به اختصار CD شناخته می شود:
چنانچه علاقه زیادی به استفاده از محیط cmd دارید یا حتی مجبورید که اغلب با محیط cmd کار کنید، راهنمایی های زیر به شما کمک می کند تا به راحتی دایرکتوری ها را در خط فرمان تغییر دهید.
فرمان pushd شبیه به cd است اما مسیر دایرکتوری فعلی را ذخیره می کند. همچنین اگر می خواهید به پوشه ای بروید که از آن آمده اید، می توانید از دستور popd استفاده کنید. این شما را به آخرین دایرکتوری که در آن مشغول به کار بودید، می برد.

C:\Program Files\Microsoft Office> pushd c:\WINDOWS\system32
C:\WINDOWS\system32>
C:\WINDOWS\system32> popd
C:\Program Files\Microsoft Office>

در زمان کار با فرمهای ویندوز با دکمه Back حتما زیاد برخورد کرده اید و با آن کار کرده اید اصلا چیز اجتناب ناپذیری است. وقتی در یک دایکتوری خاصی کاری انجام می دهیم برای برگشت از آن دایکتوری از دکمه یا گزینه Back استافده می کنیم. در cmd هم می توانید برای برگشت به دایکتوری قبلی یا یک دایرکتوری قبل تر از دستور .. استفاده می شود.
لطفا به دستور زیر دقت کنید:

C:\WINDOWS\system32\drivers> cd ..

یا

C:\WINDOWS\system32\drivers> pushd ..\

خروجی هر دو دستور به شکل زیر خواهد بود:

C:\WINDOWS\system32>

به این طریق می توانید در هر دایرکتوری که در حال حاضر در آن قرار دارید، به Parent قبلی آن برگردید. دقیقا مثل دستور بالا.


براي مشاهده سرفصل و ساير مطالب مربوط به دوره آموزشي Command prompt لطفا به اين لينک مراجعه کنيد.نمایش دیدگاه ها (2 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز