خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


چگونه یک رمز عبور خوب ایجاد کنید که فراموش نشود!

چگونه یک رمز عبور خوب ایجاد کنید که فراموش نشود!
رمز عبور می تواند دروازه ورود خیلی چیزها باشد که از جمله آنها می توان ایمیل، حساب بانکی و خیلی چیزهای دیگر را نام برد. آیا می دانستید که هنوز تعداد زیادی از مردم از رمز عبورهایی مانند password یا 123456 استفاده می کنند؟ البته نیازی به گفتن نیست، استفاده رمز عبور ساده برای فعالیت های آنلاین می تواند مشکلات عدیده ای ایجاد کند. این رمزهای عبور ساده خیلی راحت توسط هکرها هک می شود و حالا تصور کنید یک هکر این پسورد را به دست آورد. برای اینکه ایمنی فعالیت های آنلاین خود را افزایش دهید یکی از راه های آن، استفاده از پسوردهای پیچیده و ترکیبی است. خب، آیا می دانید چطور باید یک رمز عبور قوی و به قول اونور آبیا Strong داشته باشید؟ و یا چطور بیش از یک پسورد قوی داشته باشید(یعنی هر پسورد را برای یک فعالیت خاص در نظر بگیرید)؟ در اینجا قرار است به شما برخی نکات و ترفندهای ایجاد و حفظ پسورد قوی برای حسابهای آنلاین را آموزش دهیم.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارخصوصیات یک پسورد ایمن:
چگونه یک رمز عبور خوب ایجاد کنید که فراموش نکنیم . آموزشگاه رایگان خوش آموز


قابل پیدا کردن در هیچ دیکشنری و لغت نامه ای نباشد

شامل اعداد، حروف کوچک و بزرگ و کاراکترها باشد

حداقل به اندازه 10 حرف طول داشته باشد.

بر اساس اطلاعات شخصی نباشد(مثلا تاریخ تولد، کد ملی، شماره تلفن، و غیره..)

ایجاد رمز عبوری که فراموش نکنیم!
شما می توانید از چندین تکنیک ساده و کاربردی برای ایجاد یک رمز عبور خوب استفاده کنید که هرگز آن را فراموش نکنید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد.


به صورت تصادفی اعداد را جایگزین حروف کنید. مثلا LOVE = l007e

مثلا یک جمله قشنگ و زیبا را در نظر بگیرید و حروف اول هر کلمه را به عنوان رمز عبور انتخاب کنید. مثلا
Everything I Do I Do It For You = EIDIDIFY

یک کلمه را در نظر بگیرید و حالا آن را برعکس کنید. مثلا neighborhood = doohrobhgien

این مثال هایی که زده شده با اینکه در هیچ فرهنگ لغت و دیکشنری یافت نمی شوند ولی همچنان امن نیستند هنوز یک رمز عبور قوی، ویژگی های دیگری هم دارد و باید سعی کنید که یک رمز عبور پیچیده و ترکیبی را انتخاب کنید که شامل تمام خصوصیاتی که در بالا ذکر کردیم باشد. مثلا E1d_1D!4Y:)

توجه داشته باشید که این رمز عبور با تمام معیارهای بالا مطابقت دارد و آن را نمی توان در یک فرهنگ لغت پیدا کرد، شامل کاراکترهای خاص، ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و در ضمن 11 حرف طول آن است که نمی توان بر اساس اطلاعات شخصی آن را حدس زد.

کامپیوتر می تواند سریعتر از مغز انسان الگوها را تشخیص دهد و همچنین سریع تر هم محاسبات را انجام دهد اما کاری که نمی تواند کامپیوتر انجام دهد، خلاقیت است. این یکی از بزرگترین مزیت انسان در برابر ابزارهای هکرهاست.
همانطور که می بینید، در رمز عبور برخی از حروف با اعداد یا کاراکترهای خاص جایگزین شده اند. با این حال، از مجموعه ای از قوانین سخت استفاده نشده است مثلا حرف l با 1 یا ! جایگزین شده است و در مثال بالاتر o با 0 جایگزین شده است. این مورد با توجه به جایگزینی کاراکترها رمز عبور شما را تضعیف خواهد کرد.(مثلا @ به جای a)

در اینجا برخی ایده ها ی سخت تر که کار را برای هکر سخت می کند وجود دارد:

از جایگزین های معمول استفاده نکنید، به عنوان مثال @ برای A / a

هنگامی که حروف تکراری را در گذرواژه خود دارید، جایگزینهای خود را مخلوط کنید، برای مثال 8 یا (برای B / b)

یک الگو در صفحه کلید خود انتخاب کنید و آن را با استفاده متناوب از کلید SHIFT تایپ کنید، برای مثال Xdr٪ 6tfCvgz /

ایجاد پسورد شخصی برای هر حساب
هنگامی که یک رمز عبور قوی دارید، می توانید از آن برای ایجاد رمز عبور شخصی برای هر یک از حساب های آنلاین خود استفاده کنید. به سادگی سه حرف اول سرویس را اضافه کنید. برای مثال حساب جیمیل E1d_1D! 4Y:) GMa و یا یاهو E1d_1D! 4Y:) Hy0

امنیت بیشتر
برای ایجاد امنیت بیشتر شما باید دو رمز عبور قوی داشته باشید و از آنها برای حفظ حساب های مهم و غیر مهم خود استفاده کنید. مثلا یک رمز عبور قوی برای سایت هایی که حساسیت بالایی دارند مثلا سایت هایی که اطلاعات شخصی و اطلاعات کارت اعتباری نیاز دارند و یک رمز عبور قوی که متفاوت از این رمز عبور باشد برای سایت های دیگری که اهمیت آنها به اندازه سایتهای قبلی نباشند در نظر بگیرید.

به طور منظم رمز عبور خود را تغییر دهید!
این سخت ترین بخش است. برای حفظ ایمنی، شما باید رمز عبور خود را هر چند هفته یا چند ماه یک بار بروز کنید. شما می توانید این کار را به چندین روش انجام دهید. در اینجا چند ایده ای که این کار را ساده کند وجود دارد:

رمز عبور پایه خود را فقط تغییر دهید

مثلا کاراکترهای خاصی را که استفاده می کردید را جایگزین کاراکترهای دیگری کنید.

حروف بزرگ و کوچک را معکوس استفاده کنید.

تغییر کل رمز عبور

نحوه شناسایی حساب ها را تغییر دهید مثلا اگر از سه حرف اول آن حساب استفاده می کردید حالا از سه حرف آخر حساب استفاده کنید (GMa تبدیل به AIL می شود یا eBa تبدیل به Bay می شود).

موقعیت حروف شناسایی حساب را تغییر دهید. مثلا حروف را در آخر یا وسط پسورد خود قرار دهید مثلا:

E1d_1D! 4Y:) GMa = E1d_Ma1D! 4Y:) G


به عبارت دیگر شما باید در ایجاد رمز عبور خلاق باشید و حساب های خود را ایمن کنید. تمام مثالهایی که اینجا زده شد فقط مثال بودند تا گرای کار دست شما بیفتد حالا برای ایجاد رمز عبور قوی مدتی وقت آزاد کنید یک رمز عبور طبق مواردی که گفته شد ایجاد کنید و اگر نکته ای خلاقانه ای در ایجاد پسوردها به ذهنتان رسید از آن هم استفاده کنید و لطفا آن را با ما و سایر دوستانتان در وب سایت به اشتراک قرار دهید.


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز