خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


شخصی سازی محیط cmd ویندوز

شخصی سازی محیط cmd ویندوز
به صورت پیش فرض محیط Command Prompt ویندوز یک فرم با زمینه سیاه متن با رنگ سفید است. اما چنانچه تمایل داشته باشید می توانید این رنگ ها را عوض کنید. برای تغییر رنگ آنچه که در محیط خط فرمان ویندوز می توانیم برای رنگ ها انجام دهیم به این صورت است که

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
در حط فرمان عبارت Color /? را وارد کنید و سپس Enter بزنید.شخصی سازی محیط cmd ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

لیست رنگ هایی که توسط CMD پشتیبانی می شود فهرست شده لیست می شوند رنگ مورد نظر خود را از لیست باید انتخاب کنید. به عنوان مثال ما در این مثال دستور color 02 را وارد کردیم که رنگ پس زمینه سیاه و رنگ فونت ها سبز شده است. در واقع عدد اول که صفر بوده رنگ پس زمینه را مشخص می کند و عدد دوم یعنی عدد و رنگ فونت را تعیین می کند.

Color 02

شخصی سازی محیط cmd ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

یا مثلا color 04

شخصی سازی محیط cmd ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

و نکته ای که باید در این مورد توجه داشته باشید این است که نمی توانید رنگ پس زمینه و زنگ فونت را یکی انتخاب کنید مثلا هم رنگ پس زمینه و رنگ فونت قرمز انتخاب شود در این حالت خط فرمان از اجرای این دستور جبوگیری به عمل خواهد آورد و آن را اجرا نخواهد کرد.

شخصی سازی یا Customize محیط Command Prompt
اگر ترجیح شما بر این است که بدون وارد کردن دستورات این رنگ ها را تغییر دهید در بالای فرم CMD کلیک راست کنید و از منوی ظاهر شده Properties را انتخاب کنید.

شخصی سازی محیط cmd ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سپس از فرم ظاهر شده مانند تصویر زیر به tab یا زبانه color وارد شوید.

شخصی سازی محیط cmd ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سپس در اینجا رنگ مورد علاقه خود برای screen text و background را انتخاب کنید. اگر می خواهید، می توانید ترکیب رنگ RGB خود را نیز وارد کنید و در آخر OK کنید.
البته کار با رنگها تمام شده ولی کارهای دیگری هم می توانید انجام دهید دوباره به پنجره Properties بازگردید و سپس به زبانه font مانند تصویر زیر وارد شوید. Font مورد نظر بعلاوه Size آن را می توانید از اینجا انتخاب کرده و سپس OK کنید.
اما نکته دیگری هم در اینجا وجود دارد که باید آن را بدانید، هر سفارشی سازی که در محیط properties انجام می دهید در صورت بستن Command Prompt همین تنظیماتی که ست کردید اعمال خواهند شد اما تغییراتی که با دستوات خط فرمان برای محیط Command Prompt ست کردید فقط تا زمانی که پنجره CMD باز است این تغییرات را مشاهده خواهید کرد و با بسته شدن پنجره CMD این تنظیمات به حالت پیش فرض اولیه باز خواهند گشت.

نمایش دیدگاه ها (1 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز