خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI
بحث چندان پیچیده ای در این پست نخواهیم داشت، شما با بکارگیری فناوری ها و ادغام آنها لحظات خوشی را سپری خواهید کرد. یک فلش درایو که حاوی موسیقی یا فیلم است را به TV متصل کرده و به راحتی فیلم را دیده یا موزیک را گوش می کنید. برای ما که End User هستیم همه چیز به راحتی قابلاستفاده استفاده است و زحمت اصلی را تیم تولید کننده فناوری متحمل شده است. خب، با استفاده از کابل HDMI شما قادر به اتصال لب تاپ خود به TV بوده و می توانید تصویر را در TV داشته باشید اما هر چند موردی که در این پست بررسی خواهیم کرد چندان رواج نداشته و کاربران زیادی با آن مواجه نمی شوند ولی در هر صورت ممکن است شما هم روزی با آن مواجه شوید و یا شاید همین الان که این پست را می بینید این مشکل را لمس کرده اید.

آموزش سالیدورکز 20-2019
مشکل از این قرار است که صدا در زمان اتصال با HDMI وجود ندارد. اگر چنین مشکلی را دارید در این پست به بررسی روش های حل آن خواهیم پرداخت. HDMI مخفف عبارت High Definition Multimedia Interface می باشد که یک کابل اتصال دهنده است و انتقال تصاویر ویدئویی آنهم بدون فشرده سازی و انتقال صدا بصورت فشرده یا غیر فشرده را میان دستگاه ها انجام می دهد. HDMI جایگزین استانداردهای آنالوگ قدیمی شده و با استفاده از آن تصاویر شفاف و واضح دریافت می کنید.


در رابطه با این مشکل ممکن است علت های مختلفی وجود داشته باشد و از جمله این علل می توان به درایورهای قدیمی، نامناسب یا ناسازگار، پورت HDMI آسیب دیده و خراب، کابل HDMI خراب و آسیب دیده و حتی اتصال نامناسب یا شل بودن اتصال اشاره کرد. لطفا قبل از اینکه مراحل را دنبال کنید، ابتدا از محکم بودن اتصال بین دو دستگاه اطمینان حاصل کنید و در صورتی که لب تاپ دیگری در اختیار دارید از آن استفاده کنید و ببینید که آیا با لب تاپ دیگر این مشکل وجود ندارد یا خیر.


قبل از هر کاري بهتر از سيستم تان Restore point تهيه کنيد تا در صورت بروز مشکل جاي جبران داشته باشيد.


Method 1: Set HDMI the default playback device

روی آیکون Volume در کنار ساعت سیستم کلیک راست کرده و گزینه Sounds را انتخاب کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در فرم Sound، به تب Playback رفته و روی دستگاه HDMI یا Digital Output Device کلیک راست کنید و گزینه Set as Default را انتخاب کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در آخر هم فرم را Apply و ok کنید.
نکته: اگر گزینه HDMI را در تب Playback مشاهده نمی کنید، در یک فضای خالی در این تب کلیک راست کرده و تیک گزینه های Show disconnected devices و Show disabled devices را فعال کنید. فعال سازی این گزینه ها دستگاه HDMI یا Digital Output Device را نشان می دهد و سپس به سادگی روی دستگاه کلیک راست کرده و آن را Enable کنید و دوباره روی دستگاه مربوطه کلیک راست کرده و گزینه Set as default را انتخاب کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI . آموزشگاه رایگان خوش آموز

Method 2: Update your Sound Drivers

لطفا به کنسول Device Manager وارد شده و به قسمت Sound, video and game controllers بروید و درایور کارت صدا را آپدیت کنید. در لینک های زیر روش های آپدیت کردن درایورها آموزش داده شده است. دقت داشته باشید که در اینجا فقط با درایور کارت صدا کار داریم و شما فقط باید درایور کارت صدا را آپدیت کنید.


Method 3: Enable Audio Controllers

دوباره به کنسول Device manager وارد شوید و به تب View رفته و گزینه Show hidden devices را انتخاب کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI . آموزشگاه رایگان خوش آموز

بدین ترتیب درایورهای مخفی در سیستم نمایش داده می شوند. در این مرحله به سراغ System Device رفته و در آن Audio Controller سیستم تان را بیابید. مثلا در تصویر زیر، Audio Controller برای High Definition Audio Controller است. روی آن کلیک راست کرده و گزینه Enable را کلیک کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI . آموزشگاه رایگان خوش آموز

اگر گزینه Enable کار نکرد، این بار گزینهproperties را انتخاب کرده و در فرم باز شده به تب General رفته و از قسمت پایین پنجره گزینه Enable Device را انتخاب کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI . آموزشگاه رایگان خوش آموز

اگر دکمه Enable غیرفعال است و امکان کلیک کردن روی آن را ندارید، بدین معنی که Audio Controller سیستم شما فعال است. اگر بین از یک Audio Controller در سیستم تان دارید باید روش فوق را روی همه آنها پیاده کنید.

Method 4: Update Graphic Card Drivers

با استفاده لینک های زیر که بالاتر هم قرار داده بودیم، این بار درایور کارت گرافیک سیستم تان را آپدیت کنید.


Method 5: Uninstall and reinstall Display Audio and Audio Controllers

هر زمان که HDMI خود را وصل می کنید، ممکن است یک دستگاه جدید در Device manager در بخش صدا ظاهر شود. اگر درایورهای مربوط به این به درستی کار نمی کنند، احتمالا مشکل خروجی صدا دارید. با حذف این درایورها و ریستارت سیستم درایورهای صحیح به طور خودکار در ویندوز نصب می شوند.
پس باز هم به کنسول Device Manager بروید. سپس به قسمت sound, video and game controller رفته و از آنجا Intel Display Audio را بیابید. البته برای شما می تواند چیز متفائتی باشد. کافیست که کابل HDMI خود را از سیستم جدا کرده و دوباره وصل کنید و ببینید چه درایوری تحت تاثیر قرار می گیرد. روی همان کلیک راست کرده و گزینه Uninstall را کلیک کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI
پیغام تایید حذف را هم ok کنید.
پس از آن در همین کنسول به بخش System Devices رفته و در اینجا audio controllers تان که در مثال من High Definition Audio Controller است را یافته و آن را هم Uninstall کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI
پس از حذف کنترلر صدای سیستم تان، در همین حال که کابل HDMI به سیستم متصل است، کامپیوترتان را ریستارت کنید تا درایورهای ویندوز نصب شوند و حالا وضعیت را بررسی کنید.

Method 6: Change your monitor or TV audio settings

علاوه بر تغییر موارد کاملا مشخص مانند تنظیم منبع ورودی تلویزیون(TV input source) بر روی پورت ورودی HDMI مربوطه و اطمینان از اینکه کابل به درستی و محکم متصل شده و یا تلویزیون خاموش نیست، می‌توانید ویژگی‌های صدای تلویزیون/مانیتور را نیز تغییر دهید.
در TV/Monitor به menu > Settings > audio اولا مطمئن شوید که HDMI audio در حالت Enabled باشد و ثانیا digital audio connector روی automatic و یا HDMI تنظیم شده باشد.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI
در برخی TV ها با off کردن Dolby Volume Mode مشکل هم برطرف شده است.
ضمن اینکه تنظیمات Audio Output را روی مواردی مثل stereo، mono و یا standard تنظیم کرده و وضعیت را بررسی کنید.

رفع مشکل پخش نشدن صدا در HDMI
کارت گرافیک HDMI ممکن است از HDMI Video پشتیبانی کند، اما شاید HDMI Audio را پشتیبانی نکند. اگر کارت گرافیک HDMI شما از صدا پشتیبانی نمی کند، احتمالا لازم است کابل های صوتی اضافی را از PC و TV وصل کنید.

Method 7: Use Sound Troubleshooter

در آخرین گام، برای شناسایی مشکل می توانید از troubleshooter خود ویندوز استفاده کنید. برای این منظور Run را باز کرده و دستور control.exe /name Microsoft.Troubleshooting را وارد و Enter کنید.

رفع ارور Windows has detected that audio enhancements  . آموزشگاه رایگان خوش آموز

بدین ترتیب پنجره Troubleshoot ویندوز با خواهد شد. در لیست Troubleshooter های موجود، به سراغ Playing Audio، رفته آن را انتخاب کنید و سپس دکمه Run The Troubleshooter را کلیک کنید.

رفع ارور Windows has detected that audio enhancements  . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در این فرم باز شده، لیست دستگاه های صدا که به سیستم تان وصل است را مشاهده خواهید کرد. مراحل را Next کنید تا ابزار مذکور مشکل را شناسایی و در صورت امکان آن را برطرف کند یا گزارشی از مشکل به شما نشان دهد.

دیدگاه ها(19)

رامین باقری ۱۳۹۸/۰۸/۱۰

دم شما گرم . درست شد

علیرضا اطمینانی ۱۳۹۹/۰۵/۰۹

واقعا دستتون درد نکنه. واسه من توی مسیر sound __playback که میرفتم فقط اسپیکر رو نشون میداد. دوتا تیک رو هم زدم ولی فرقی نکرد. از مسیری که گفتید کارت صدا رو با گزینه اول یعنی اتوماتیک آپدیت کردم و بعد از ریستارت اوکی شد. دمتون گرم

سهیل رضایی ۱۳۹۹/۰۷/۰۴

خیلی ممنونم بابت راهنمایی ها و توضیحات عالیتون خیلی راحت مشکلم حل شد و قبل از مراجعه به سایت شما نتونستم از دیگر سایت ها مشکلم رو حل کنم.

Ali ۱۳۹۹/۰۸/۲۹

Aali. Merci

احسان ۱۳۹۹/۰۹/۱۴

سلام وقت بخیر
این دستور شما رو انجام دادم
(اگر گزینه HDMI را در تب Playback مشاهده نمی کنید، در یک فضای خالی در این تب کلیک راست کرده و تیک گزینه های Show disconnected devices و Show disabled devices را فعال کنید. فعال سازی این گزینه ها دستگاه HDMI یا Digital Output Device را نشان می دهد)
ولی ایکون hdmi نبود
لطفا راهنمایی کنید

مهرداد ۱۳۹۹/۰۹/۲۴

سلام وقت بخیر
این دستور شما رو انجام دادم
(اگر گزینه HDMI را در تب Playback مشاهده نمی کنید، در یک فضای خالی در این تب کلیک راست کرده و تیک گزینه های Show disconnected devices و Show disabled devices را فعال کنید. فعال سازی این گزینه ها دستگاه HDMI یا Digital Output Device را نشان می دهد)

درست شد ممنونننننم

مهدی ۱۳۹۹/۱۰/۱۳

سلام اولا ممنونم از سایت خوبتون من تمام مراحل و رفتم اما هیچ موردی پیدا نشد و فقط تصویر و دارم و صدا قطعه ممنون میشم راهنماییم کنین

حسین محمدی مهر ۱۳۹۹/۱۰/۱۳

دوست عزیز آقا مهدی سلام، والا مواردی می دونستم و پیدا کرده بودم همینا بود که نوشتم، کامنتتونو تایید کردم اگه احیانا دوستان دیگه جواب سوال رو میدونن راه حل بگن. ضمن اینکه یه نگاهی هم به کامنتها داشته باشید. اگر بتوونم چیزی پیدا کنم کامنت میزارم و اگه خودتونم جوابشو پیدا کردین لطفا اینجا بنویسید که بقیه دوستانی هم احیانا مشکل مشابه شما رو داشتن از جوابتون استفاده کنن.

mk ۱۴۰۰/۰۱/۰۱

واقعا دستتون درد نکنه برای من این آموزش خیلی مفید بود و واقعا مشکل بزرگی رو واسم حل کردید. دمتون گرم

mk ۱۴۰۰/۰۱/۰۱

واقعا دستتون درد نکنه برای من این آموزش خیلی مفید بود و واقعا مشکل بزرگی رو واسم حل کردید. دمتون گرم

سپیده ۱۴۰۰/۰۳/۲۱

خیلی ممنون

قانع ۱۴۰۰/۰۵/۰۴

سلام وقتتون به خیر
وقتی با کابل HDMI لپ تاب رو به تلوزیون متصل می کنم تصویر کاملا منتقل میشه اما صدارو منتقل نمیکنه ، یعنی صدا از لپ تاپ میاد و ازتلوزیون نمیاد
ممنون میشم راهنمایی کنید

حسین محمدی مهر ۱۴۰۰/۰۵/۰۴

سلام وقت شما هم بخیر. مواردی که گفته شده رو انجام دادین؟

رضا ۱۴۰۰/۰۵/۰۸

بسیار توضیحات جامع و کاملی بود
ممنون از شما

عطیه ۱۴۰۰/۰۸/۰۷

سلام وقتتون بخیر من همه موارد ذکر شده را کامل انجام داد ولی همچنان مشکل حل نشده

حسین محمدی مهر ۱۴۰۰/۰۸/۰۷

سلام
اگر راه حل های دیگه ای براش پیدا کنم حتما امروز فردا به مطلب اضافه می کنم.

بابک ۱۴۰۰/۰۹/۰۲

سلام برای من گزینه انتخاب دیفالت در hdmi غیر فعال است چگونه این گزینه فعال کنم

سجاد ۱۴۰۰/۰۹/۱۳

سلام و خداقوت
دمتون گرم من کلی سایت گشتم اما اینجا مشکلم حل شد و کابل hdmiبه تلویزیون وصل شد و صدا هم اوکی شد دمتون گرم

Pezhman ۱۴۰۰/۱۱/۱۹

سلام
لپ تاپ رو به تلویزیون x-vision وصل کردم،همه چی اوکی بود تا به امروز،که تصویر دارم ولی صدا فقط از لپ تاپ پخش میشه نه از تلویزیون،همونطور که فرمودید تو قسمت صدا گزینه playback devices رو زدم،تلویزیون رو اورد و Enable کردم ولی گزینه set as default Device و set as defalt communication device کمرنگ هستن و نمیشه فعالشون کرد،از دیوایس منیجر هم رفتم زدم اپدیت که گفت اپدیت هستش و هیچ اروری هم برای صدا تو دیوایس منیجر نداده،نمیدونم باید چکار کنم،لطفا راهنمایی بفرمایید

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز