خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 33 . دورۀ رنج های ترک سیگار (4)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 33 . دورۀ رنج های ترک سیگار (4)
نویسنده : امیر انصاری
گاهی اوقات سعی خواهد کرد تا شما را بدبخت کند. گاهی اوقات شما بی دفاع خواهید شد. ممکن است کسی به شما سیگاری را پیشنهاد کند و شما فراموش کنید که ترک کرده اید. هنگامی که به خاطر می آورید ترک کرده اید کمی احساس محرومیت خواهید کرد. پیشاپیش برای این دام ها آماده باشید. هر وسوسه ای که باشد، این را در ذهنتان فرو کنید: تمام اینها به خاطر وجود آن هیولای کوچک در بدنتان است و هر بار که در برابر وسوسه ای مقاومت می کنید شما یک ضربۀ مرگبار دیگر به او زده اید.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارهر کاری که می کنید، سعی نکنید تا سیگار کشیدن را فراموش کنید. این یکی از چیزهایی است که منجر می شود تا سیگاریهایی که با روش مبتنی بر ارادۀ قوی اقدام به ترک می کنند ساعتها دچار افسردگی و پریشانی شوند. آنها هر روز را با این امید شروع می کنند که سیگار کشیدن را فراموش کنند.

این مانند مشکل در خوابیدن است. هر چقدر بیشتر در موردش نگران باشید، مساله سخت تر خواهد شد.

در هر صورت شما قادر نخواهید بود تا آن را فراموش کنید. در روزهای اول هیولای کوچک به شما یادآوری می کند، و شما نمی توانید از آن اجتناب کنید. از آنجا که هنوز افراد سیگاری زیادی وجود دارند و پیشنهادات فراوانی برای سیگار کشیدن نیز همراهش می باشد، شما یادآورهای ثابت خواهید داشت.

نکته اینست که شما نیازی به فراموش کردن ندارید. هیچ چیز بدی در حال اتفاق افتادن نیست. چیز شگفت انگیزی در حال وقوع است. حتی اگر روزی هزاران بار به آن فکر کنید، هر لحظه را حس کنید و دوست داشته باشید. به خودتان یادآوری کنید که چقدر شگفت انگیز است که می توانید دوباره آزاد باشید. این شادی منحصر به فرد را به خودتان یادآوری کنید که دیگر لازم نیست بیشتر از این خودتان را خفه کنید.

همانطور که گفتم، شما متوجه خواهید شد که آن لحظات رنج و اندوه تبدیل به لحظاتی لذت بخش خواهند شد، و از اینکه چقدر سریع هوس سیگار کشیدن از سرتان خواهد افتاد سورپرایز خواهید شد.

هر کاری می کنید، در تصمیمتان شک نکنید. وقتی شروع به شک کردن کنید، دلتنگی و افسردگی شروع می شود، و بدتر هم خواهد شد. در عوض از این لحظات برای تقویت خودتان استفاده کنید. اگر علت شک و تردید افسردگی باشد، به خودتان یادآوری کنید که سیگار برای شما چه کار کرده است. اگر توسط دوستی به شما یک نخ سیگار تعارف شود، با غرور بگویید: "من خوشحالم که بگویم دیگر به آنها نیازی ندارم." قطعاً از این حرف شما آسیب خواهد دید، اما وقتی می بیند که این مساله شما را اذیت نمی کند، نیمی از مسیر ملحق شدن به شما را طی کرده است.

به یاد داشته باشید که شما دلایل بسیار قدرتمندی دارید که در همین وهلۀ اول سیگار را ترک کنید. به خودتان یادآوری کنید که سیگار چقدر از نظر مالی و جانی برای شما ریسک و هزینه دارد، و از خودتان بپرسید آیا واقعاً می خواهید ریسک آن بیماریهای وحشتناک را بپذیرید. بالاتر از همه، به خودتان یادآوری کنید که این احساس موقتی است و هر لحظه که می گذرد به هدفتان نزدیکتر می شوید.

بعضی از سیگاریها از این می ترسند که بقیۀ طول زندگی شان را مشغول وارونه کردن تاثیرات این محرکها باشند. به عبارت دیگر، آنها به این باور دارند که در بقیۀ زندگی شان باید با خودشان مدام شوخی کنند و با استفاده از مسائل روانشناسی مدام به خودشان تاکید کنند که آنها واقعاً نیازی به سیگار ندارند. اینطوری نیست. به خاطر داشته باشید که فرد خوش بین نیمۀ پر لیوان را می بیند و فرد بدبین نیمۀ خالی لیوان را می بیند. در مورد سیگار کشیدن، لیوان خالی است و فرد سیگاری آن را پر می بیند. این فرد سیگاری است که شستشوی مغزی شده است. هنگامی که شما شروع به گفتن این جمله به خودتان می کنید که نیازی به سیگار کشیدن ندارید، در یک زمان خیلی کوتاه دیگر نیازی به گفتن این هم ندارید، چرا که حقیقت زیبا اینست که ... شما واقعاً نیازی به سیگار کشیدن ندارید.

پایان فصل 33


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 33 . دورۀ رنج های ترک سیگار (3)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 34 . فقط یک پُک

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.