خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


معرفی تکنولوژی Vlockstep

معرفی تکنولوژی Vlockstep
فارق از Feature های قدرتمندی که تکنولوژی Vmware آنها را ارائه و پشتیبانی می دهد یکی از آنها که بسیار جالب بوده و شناخته شده است، VlockStep نام دارد که این Feature قدرتمند برای پشتیبانی از قابلیت FT یا همان (VMware Fault Tolerance (FT در ماشین های مجازی است. وجود این تکنولوژی بدین معنی نیست که Data Center ما بدون مشکل است بالاخره هر تکنولوژی دارای محدودیت خاص خود است. کارشناسان Vmware به این امر واقف اند که اگر یک سرور به هر علتی دچار مشکل شود و از مدار خارج گردد VM های موجود در آن Host در Host دیگری راه اندازی مجدد خواهند شد اما این عمل چگونه ممکن است؟ پاسخ آن (VMware Fault Tolerance (FT است.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
VMware Fault Tolerance فراهم کننده دسترسی مداوم به ماشین های مجازی با ایجاد VM ثانویه که اطلاعات هر دو VM کاملا یکسان است و بطور مداوم در حال Sync شدن هستند، می باشد . با بروز مشکل در VM اصلی و از دسترس خارج شدن آن بدون Down Time آن VM ثانویه وارد مدار می شود و از خارج شدن آن سرویس از مدار شبکه جلوگیری می کند. این یک الگوریتم جدا است که به VMware در داشتن چنین تکنولوژی بسیار مفید و قدرتمند کمک می کند و آن VlockStep است که در این مقاله از وب سایت خوش آموز قصد داریم آنرا عمیق تر بررسی کنیم. ویژگی ای که با وجود آن با خرابی یک VM، سرویس از دسترس کاربران و مشتریان خارج نشده و به تداوم کسب و کار کمک می کند.


Vlockstep تکنولوژی است که کلیه رخدادها و عملیات هایی که در VM اصلی در حال وقوع است ضبط کرده و آن رخدادها را برای VM ثانویه ارسال می کند. این تکنولوژی از Fault Tolerance که از Component های Vmware Vsphere است پشتیبانی می کند. به این عملیات ثبت و ضبط رویدادها در VM اصلی در اصطلاح Record و ارسال آن برای VM ثانویه در اصلاح Replay می گویند. VMware Fault Tolerance با حفظ Vm اصلی و قرار دادن VM ثانویه در یک محیط ایزوله در هماهنگی کامل عمل می کند. VMware vLockstep با ضبط ورودی ها و تمامی رویدادهایی که در VM اصلی اتفاق می افتد، آنها را به VM ثانویه ارسال می کند. از آنجا که VM ثانویه همیشه در هماهنگی کامل با VM اصلی است، می تواند در صورت خرابی و خارج از دسترس شدن VM اصلی بدون لحظه ای وقفه و Down time و ارائه حفاظت کامل به مدار وارد شده و همان سرویس را بدون کوچکترین کم و کاستی به کاربران و مشتریان ارائه دهد. vLockstep برای تولید دستورالعمل CPU از VM اصلی در VM ثانویه، پردازنده های Intel یا AMD مورد استفاده باید دارای معماری سازگار با عملکرد مناسب و سخت افزار مجازی سازی باشد. هر دو Host که VM ها را در خود دارند باید در یک خانواده از پردازنده باشند. یعنی CPU آنها باید یکی باشد و از یک برند باشد، یا هر دو CPU باید از خانواده Intel باشد و یا از خانواده AMD . البته که قابلیت VlockStep را باید CPU مورد نظر هم پشتیبانی کند در غیر اینصورت این امر (FT) تحقق نخواهد یافت.
VMware vLockstep باید بر روی یک یا چند کارت شبکه اختصاصی(NIC) با حداقل ظرفیت 1G اجرا شود. یعنی قابلیت FT باید خود دارای کارت شبکه مجزا و مستقل از سایر ترافیک های موجود باشد که فقط ترافیک مربوط به FT را از آن عبور دهد که سرعت کارت شبکه ترجیحا 1G و یا 10G باشد.
نسخه ثانویه VM یا همان ماشین مجازی دوم مجاز نیست که در همان Host اجرا شود. این محدودیت تضمین می کند که یک Host Failure نمی تواند منجر به از دست رفتن هر دو VM شود. شما همچنین می توانید از قوانین وابستگی و عدم وابستگی به VM Host استفاده کنید (Affinity * Anti Afiinity) تا تعیین کنید که Host های تعیین شده VM را می توان در آنها اجرا کرد. اگر از این قوانین استفاده کنید، آگاه باشید که برای VM اصلی که تحت چنین قاعده و قانونی قرار دارد، VM ثانویه مرتبط با آن نیز تحت تاثیر همان قواعد قرار می گیرد.
چگونه VMware vLockstep می تواند به سازمان شما کمک کند؟
VMware vLockstep حتی کوچکترین اختلالات ناشی از خرابی سخت افزار سرور را از بین می برد. Tolerance VMware Fault فراهم کننده فوری عدم وابستگی به خرابی سرور و Failure در Host است، محافظت از اطلاعات سازمان حتی از کوچکترین جزء که خرابی، اختلال و غیره..می تواند باشد و تلفاتی که از دسترس خارج شدن آن برای بسیاری از سازمان ها غیر از تلفات زمانی که در پی دارد تلفان مالی که ممکن است هزینه های آن در ساعت میلیون ها تومان باشد جلوگیری کند.
VMware Fault Tolerance همچنین دسترسی مداوم به هر برنامه حساس و حیاتی را فراهم می کند. تمام سرویس های مهم و Application هایی که در یک ماشین مجازی VMware اجرا می شوند می توانند توسط VMware Fault Tolerance محافظت شوند. و امکان دسترسی سطوح پیوسته حتی به برنامه های خانگی یا سفارشی امکان پذیر است. تشخیص خودکار Failure و بدون هیچ شکی اطمینان حاصل کنید که برنامه ها بدون وقفه اجرا می شوند، برنامه یا سرویس از دسترس مشتریان و کاربران خارج نمی شود حتی اگر سرور خراب شده باشد.
هنگامی که برنامه های کاربردی نیازمند تداوم عملیاتی در طول دوره های بحرانی مانند دوره های پایان ماه یا پایان دوره برای برنامه های مالی، VMware Fault Tolerance را می توان برای ارائه اطمینان از عدم دسترسی سرویس ها تنظیم کرد. در واقع، این ویژگی قدرتمند به سادگی در Component های موجود درVMware vSphere گنجانده شده است و نیازی به سخت افزار اختصاصی ندارد(CPU حتما باید از قابلیت Vlockstep پشتیبانی کند).
و در انتها شاید هزینه های راه اندازی آن کمی بالا به نظر آید اما با توجه به اینکه تجارتها و کسب و کارها این روزها دیگر به شکل سنتی و مراجعه حضوری مشتریان(اکثرا) صورت نمی گیرد و توسط سرویس ها و Application هایی که شرکت ها و کسب و کارها برای مشتریان خود آماده و ارائه داده اند این ارتباطات شکل گرفته و در نهایت منتج به فروش کالا یا خدمات می شود. و با قبول این شرایط اگر این سرویس های بسیار مهم و حساس برای حتی یک ساعت یا یک روز در دسترس مشتریان(به هر دلیلی) نباشند آیا برای شما این موضوع قابل قبول است؟ آیا این اتفاق ناخوشایند باعث کاهش میزان اعتبار شما در نزد مشتریانتان نمی شود؟ و در آخر اینکه هزینه پیاده سازی و اجرای این Feature قدرتمند گران است یا هزینه از دسترس خارج سرویس های مهم و حیاتی کسب و کار شما از شبکه؟
توسط این ویژگی قدرتمند که در تکنولوژی مجازی سازی VMware ارائه گردیده است(باز هم تاکید می کنم CPU هم قابلیت Vlockstep را باید پشتیبانی کند.) حتی لحظه ای Down Time در ارائه سرویس ها به مشتریان و کاربران در کسب و کارتان را تجربه نخواهید کرد.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز