خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 4666 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

واحدهای اندازه گیری

واحدهای اندازه گیری

کد مطلب : 752 PDF

قطعا هر جایی که با کالا سر و کار داشته باشند، با واحدهای اندازه گیری کالا نیز سر و کار خواهند داشت. واحدهای اندازه گیری انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال با واحدهای اندازه گیری طولی مثل متر و سانتیمتر می توان طول کالاها را اندازه گیری کرد. با واحدهای اندازه گیری وزنی مثل کیلوگرم و گرم می توان وزن کالاها را اندازه گیری کرد. اساسا هر کالایی واحد اندازه گیری خاص خودش را دارد.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

در نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار شما می توانید واحدهای اندازه گیری مرتبط با کسب و کارتان را در یک محل مشخص معرفی نمایید و سپس هنگام معرفی کالاها از این واحد های اندازه گیری استفاده نمایید. در این آموزش به نحوه معرفی واحدهای اندازه گیری در نرم افزار فروشگاهی راهکار خواهیم پرداخت.

نسخه رایگان نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار را می توانید از لینک زیر و مستقیما از سایت تولید کننده آن دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان راهکار

افزودن واحد اندازه گیری جدید


در منوهای برنامه وارد مسیر "تعاریف - کالاها و خدمات - واحدهای اندازه گیری" شوید.

واحدهای اندازه گیری
فرم "واحدهای اندازه گیری" نمایان می شود. در این فرم بر روی دستور "افزودن" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری
فرم "افزودن واحد اندازه گیری" ظاهر می شود. نام واحد اندازه گیری را وارد نموده و سپس بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری

ویرایش واحد اندازه گیری


اگر به هر دلیل - مثلا به دلیل اشتباه املائی - نیاز داشتید تا مشخصات واحد اندازه گیری را ویرایش نمایید به شکل زیر عمل کنید :

ابتدا در فرم "واحدهای اندازه گیری"، ردیفی را که قصد ویرایش اطلاعاتش را دارید، انتخاب کنید. برای انتخاب ردیف مربوطه کافیست تا بر روی آن کلیک کنید تا در حالت انتخاب قرار گیرد. رنگ ردیف انتخاب شده از سایر ردیف ها متمایز می گردد. سپس بر روی دستور "ویرایش" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری
فرم "ویرایش واحد اندازه گیری" ظاهر می شود. اطلاعاتی را که قصد ویرایش آن را دارید تغییر بدهید و سپس بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری

حذف واحد اندازه گیری


ابتدا در فرم "واحدهای اندازه گیری"، ردیفی را که قصد حذف آن را دارید، انتخاب کنید. برای انتخاب ردیف مربوطه کافیست تا بر روی آن کلیک کنید تا در حالت انتخاب قرار گیرد. رنگ ردیف انتخاب شده از سایر ردیف ها متمایز می گردد. سپس بر روی دستور "حذف" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری
یک کادر محاوره ای باز می شود و از شما جهت عملیات حذف تایید می خواهد. بر روی Yes کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری . آموزشگاه رایگان خوش آموز

کادر محاوره ای دیگری نمایان می شود و نتیجه عملیات را به شما نشان می دهد. بر روی OK کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری . آموزشگاه رایگان خوش آموز

نکات مهمی در ارتباط با حذف واحدهای اندازه گیری


شما تا زمانیکه یک واحد اندازه گیری در نرم افزار دارای سوابقی نباشد می توانید آن را حذف نمایید، اما به محض اینکه برای آن واحد اندازه گیری سوابقی ایجاد گردید، به عنوان مثال آن واحد اندازه گیری را بر روی کالاهایی اعمال کردید، دیگر قادر به حذف آن واحد اندازه گیری نخواهید بود. در این وضعیت تنها در صورتی می توانید واحد اندازه گیری مربوطه را حذف نمایید که ابتدا کلیه سوابق مرتبط با آن را از نرم افزار حذف کرده باشید.

در صورتی که واحد اندازه گیری، که قصد حذف کردنش را دارید دارای سوابقی باشد، نرم افزار پیغام زیر را به شما نشان می دهد و حذف اطلاعات صورت نمی پذیرد.

واحدهای اندازه گیری . آموزشگاه رایگان خوش آموز

غیرفعال کردن واحد اندازه گیری


در صورتی که موقتا نخواهید از یک واحد اندازه گیری استفاده نمایید، و یا اینکه آن واحد اندازه گیری قبلا برای شما کاربرد داشته است و حتی به کالاهایی هم منتسب شده باشد، اما دیگر کاربردی نداشته باشد، می توانید واحد اندازه گیری مربوطه را غیر فعال نمایید تا در لیست واحدهای اندازه گیری ظاهر نگردد.

نکته : واحدهای اندازه گیری را که غیر فعال می کنید، از اطلاعات شما حذف نمی گردند، بلکه دیگر در لیست واحدهای اندازه گیری نمایش داده نخواهند شد، احیانا اگر در آینده مجددا به آنها نیاز پیدا کنید، امکان اینکه دوباره آنها را "فعال" نمایید، وجود دارد.

روش غیر فعال کردن یک واحد اندازه گیری


ابتدا در فرم "واحدهای اندازه گیری"، ردیفی را که قصد غیر فعال کردن آن را دارید، انتخاب کنید. برای انتخاب ردیف مربوطه کافیست تا بر روی آن کلیک کنید تا در حالت انتخاب قرار گیرد. رنگ ردیف انتخاب شده از سایر ردیف ها متمایز می گردد. سپس بر روی دستور "ویرایش" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری
فرم "ویرایش واحد اندازه گیری" نمایان می شود. تیک گزینه "فعال" را بردارید و بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری
واحد اندازه گیری مربوطه غیر فعال می گردد و در لیست واحدهای اندازه گیری نیز مخفی می شود.

روش فعال کردن مجدد، واحد اندازه گیری غیر فعال شده


ابتدا در فرم "واحدهای اندازه گیری" بر روی کادر باز شدنی دستور "فعال" کلیک کنید. و از فهرست کشویی باز شده گزینه "غیر فعال" را انتخاب نمایید. لیست کلیه واحدهای اندازه گیری که غیر فعال کرده اید به شما نمایش داده می شود.

واحدهای اندازه گیری
ردیفی را که قصد فعال کردن آن را دارید در لیست انتخاب کنید. و سپس بر روی دستور "ویرایش" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری
فرم "ویرایش واحد اندازه گیری" ظاهر می شود. گزینه "فعال" را تیک بزنید و سپس بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید.

واحدهای اندازه گیری
واحد اندازه گیری مربوطه مجددا فعال می شود و در لیست واحدهای اندازه گیری غیر فعال مخفی می گردد. برای بازگشت به وضعیت اولیه در دستور "فعال" مجددا گزینه "فعال" را انتخاب نمایید.

واحدهای اندازه گیری

جستجوی واحدهای اندازه گیری


به مرور زمان که واحدهای اندازه گیری معرفی شده در نرم افزار شما افزایش می یابند، طبیعتا یافتن آنها مشکل تر خواهد شد، خوشبختانه نرم افزار فروشگاهی راهکار امکانات کامل و متنوعی را برای جستجوی اطلاعات در اختیار شما قرار می دهد. در این زمینه لینک آموزشی زیر شما را با ابزارهای قدرتمند جستجوی اطلاعات در نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار آشنا می سازد.

روش های جستجوی اطلاعات

نوار ابزار عمومی راهکار


واحدهای اندازه گیری
اگر در این آموزش دقت کرده باشید یکسری ابزارها در نوار بالایی فرم "واحدهای اندازه گیری" وجود داشتند که به توضیح آنها نپرداختیم. این امکانات به صورت عمومی و مشترک در کلیه فرمهای گزارشی نرم افزار موجود می باشند و امکانات و ابزارهای خیلی قدرتمندی را در اختیار شما قرار می دهند. برای آشنایی با امکانات "نوار ابزار عمومی راهکار" آموزش زیر را بخوانید.

آشنایی با نوار ابزار عمومی راهکار

برای مشاهده فهرست کامل آموزشهای این دوره بر روی لینک زیر کلیک کنید :

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار


نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:


دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار