خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


Data Center چیست

Data Center چیست
دیتاسنتر، یک مکان فیزیکی که معمولا یک ساختمان است و تمامی زیر ساخت های IT و سرورها در آن قرار گرفته اند. این تعریف بسیار ساده ای از دیتاسنتر بود. جایی که زیر ساخت های IT در آن قرار دارد و سرورها بار پردازشی را بر عهده دارند و سپس اطلاعات در ذخیره سازهای خود سرور و یا منابع ذخیره سازی دیگر مثل SAN Storage ها ذخیره می شود.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارWhy data centers are important

IT امروزه زیر ساخت بسیاری از مشاغل شده است و بسیاری از مشاغل به نوعی با دیتا و ذخیره دیتا، سر و کار دارند. ایمیل، وب سایت، فروشگاه آنلاین و غیره، اطلاعاتشان در سرور ذخیره می شوند. سرورها کامپیوترهایی با سخت افزارها و مشخصات خاص هستند و به شبکه لوکال کسب و کار و معمولاً به اینترنت متصل هستند(یعنی هم از طریق شبکه لوکال و در برخی موارد از طریق اینترنت هم می توان به این سرورها دسترسی داشت). امروزه بسیاری از کسب و کارها را داریم(چه در scale بزرگ و چه کوچک) که اطلاعات شان را در خود سازمان ذخیره می کنند و برخی دیگر از سازمان و شرکت ها چنین نیستند. بلکه اطلاعات را بیرون از سازمان در دیتاسنترهای تخصصی ذخیره می کنند. با گذشت زمان رشد دیتا افزایش می یابد و نیاز به سرور و فضای بیشتر هم افزایش می یابد. بسیاری از کسب و کارها گزینه ای که انتخاب می کنند، ایجاد یک Server room یا اتاق سرور در محل خود شرکت است. نگهداری از سرورها و تجهیزات شبکه ای به هر حال نیاز به صرف هزینه و همچنین افراد متخصص دارد. از آنجا که سرورها دائماً در حال کار هستند، گرمای زیادی تولید می کنند که به نوبه خود به خنک سازی زیادی نیاز دارد تا بیش از حد گرم نشوند. مقدار انرژی مورد نیاز برای خنک سازی سرورها می تواند با مقدار مورد نیاز برای راه اندازی آنها برابر باشد که در نهایت شاید برای برخی کسب و کارها این هزینه خیلی گزاف باشد. ضمن اینکه باید از مدیریت 24 ساعته سرورها و Uptime انها مطمئن شد و همچنین اطمینان حاصل کرد که سرور یا سرورها از حملات سایبری در امان هستند و از سوی مهاجمین تهدیدی متوجه آنها نیست.
در چنین شرایطی نقش و اهمیت دیتاسنترها پر رنگ می شود. مشاغل و کسب و کارهای گوناگون می توانند هزینه و مکان را برای قرار دادن داده های خود در یک مکان امن، با دمای کنترل شده و کنترل 24 ساعته در 7 روز هفته به انضمام برق اضطراری را پرداخت کنند تا اطمینان حاصل شود که داده ها به طور ایمن و محفوظ از تهدیدات ذخیره می شوند. این امر باعث می شود که مشاغل بتوانند زمان کمتری را برای مدیریت زیرساختهایی که اطلاعات آنها را ذخیره می کند گذاشته و بیشتر وقت خود را با هدف عملکرد بهتر و ارتقای تجارت و کسب و کار خود معطوف کنند.

What is the Infrastructure of a Data Center?

در این قسمت به بررسی زیرساخت هایی که در دیتاسنتر وجود دارد می پردازیم. می خواهیم ببینیم این زیرساختهایی که ابتدای مطلب بدان اشاره شد، شامل چه جیزهایی است. زیرساخت یک مرکز داده معمول شامل سرورهای زیادی است که اساساً کامپیوترهای قدرتمندی هستند. رورها اغلب در رک ها جای می گیرند(اصطلاحا به این سرورها Rack mount اطلاق می شود. مثلا سرورهای سروی DL شرکت HP). رک ها به دو صورت دیواری و ایستاده هستند که در این خصوص می توانید به این لینک مراجعه کنید. سرورها درون رک ها در دیتاسنترها در یک طبقه و بعضا در چندین طبقه ساختمان قرار می گیرند. پس تعداد زیادی رک و درون رک ها تعدادی سرور قرار دارد. علاوه برای این تجهیزان اصلی، تجهیزات جانبی برای نگهداری و UP نگه داشتن سرورها هم وجود دارد. مراکز داده حاوی تعداد زیادی سیم و کابل برای اتصال سرورها به یکدیگر و همچنین به شبکه اینترنت است. همچنین انتظار داشته باشید تجهیزاتی را پیدا کنید که از نظر جسمی سرورها را UP نگه دارند. سرورها گرمای زیادی تولید می کنند، بنابراین تمام مراکز داده نوعی مکانیسم خنک کننده مانند فن ها، واحدهای تهویه مطبوع قدرتمند و یا لوله های آب را در خود دارند. بسیاری از مراکز داده همچنین دارای برخی سطوح امنیتی هستند تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس به طور نامناسبی تجهیزات کامپیوتری مهم را دستکاری یا تخریب نمی کند. دوربین مدار بسته، درهای قفل شده، سنسورها، دزدگیرها و ... شامل مواردی است که برای امنیت سرورها در نظر می گیرند. مشتریان دیتاسنترها دیتاهای خود را در این سرورها دارند(مثلا ایمیل) پس بسیار مهم است که کسی نتواند بدون مجوز به سرورها دسترسی پیدا کند.

Data Center چیست
البته ، مراکز داده نه فقط برای تجهیزات شان که در اختیار دارند جای در نظر گرفته اند، بلکه برای کارمندانی که آنجا کار می کنند نیز فضایی دارند. برخی از مراکز داده دارای دفاتر، اتاق جلسات/کنفرانس، اتاق استراحت و غیره برای کارمندان و حتی مهمان های خود می باشند.

خدماتی که مراکز داده ارائه می دهند هم می تواند متفاوت باشد. برخی از مراکز داده فقط برای ذخیره سازی از بک آپ ها بوده و در عین حال برخی دیگر تقریباً همه وظایف اصلی IT شرکت را در خود جای داده و به خوبی آن را اداره می کنند. اندازه مراکز داده هم می تواند با هم متفاوت باشد. یعضی دیتاسنترها متراژی در حدود چند صد متر و در حالی که بعضی دیگر از مساحتی حدود یک هکتار دارند. از نظر فنی، یک مرکز داده می تواند در هر مکانی مستقر شود. ولی اکثرا مراکز داده در جاهایی که موارد زیر برای آنها مصداق داشته باشد راه اندازی می شوند:
بی تردید برق گزینه ای بسیار مهم است. برق بدون قطعی. اگر برق ارزان باشد یا حتی در محل تولید شود که خیلی بهتر است.
در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله ایمن باشد.
نزدیک بودن به مراکز تجاری
خنک کننده و برای خنک کردن تجهیزات موجود که گرما تولید می کنند.

اتاق سرور فقط اتاقی است که شامل سرورها و تجهیزات جانبی/پشتیبانی کننده مانند رک، فن و غیره را دارا است. عمدتا در ساختمان اداری، اتاق سرور را تعبیه می کنند و در مقابل، مراکز داده به طور معمول ساختارهایی مستقل هستند که کل یا بیشتر یک ساختار را اشغال می کنند.


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز