خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 4652 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

گزارش سود فاکتورهای فروش

گزارش سود فاکتورهای فروش

کد مطلب : 1133 PDF

در گزارش "سود فاکتورهای فروش" شما می توانید آمار مربوط به سود حاصل از فاکتورهای فروشتان را در یک بازه زمانی مشاهده نمایید. در این گزارش برای محاسبه سود فاکتورهای فروش یک سری پارامتر نیز در اختیار شما می باشد که با استفاده از آنها می توانید چگونگی محاسبه سود فاکتورهای فروش را تعیین نمایید. در این آموزش به چگونگی کار با گزارش "سود فاکتورهای فروش" در نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار می پردازیم.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

نسخه رایگان نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار را می توانید از لینک زیر و مستقیما از سایت تولید کننده آن دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان راهکار

گزارش سود فاکتورهای فروش


ابتدا در منوهای برنامه فروشگاهی راهکار، وارد مسیر "گزارش ها - فاکتورها - گزارش سود فاکتورهای فروش" شوید.

گزارش سود فاکتورهای فروش
فرم "گزارش سود فاکتورهای فروش" نمایان می شود.

گزارش سود فاکتورهای فروش
ابتدا بازه زمانی گزارش را انتخاب نمایید.

گزارش سود فاکتورهای فروش
سپس روش محاسبه بهای تمام شده کالاها را انتخاب کنید. در مورد روش محاسبه بهای تمام شده کالاها و تفاوتهای هر کدام از روشها در ادامه همین آموزش توضیحاتی ارائه شده است.

گزارش سود فاکتورهای فروش
حالا بر روی دکمه "برو" کلیک کنید، تا اطلاعات گزارش به شما نمایش داده شوند.

گزارش سود فاکتورهای فروش
در این گزارش اطلاعات آماری هر فاکتور راجع به اینکه جمع مبلغ کالاهای فاکتور چقدر بوده است، بهای تمام شده کالاها برای شما چقدر بوده است، سود فاکتور قبل از محاسبه پورسانت بازاریابها و بعد از آن چقدر بوده است و ... به شما نمایش داده می شود.

گزارش سود فاکتورهای فروش

مشاهده سود اقلام فاکتورهای فروش


شما این امکان را دارید تا برای هر فاکتور فروش، ببینید که سود حاصل از تک تک اقلام آن چقدر بوده است. برای این منظور کافیست تا فاکتور مربوطه را در لیست فاکتورها انتخاب نمایید، در قسمت پایین صفحه اطلاعات مربوط به سود اقلام فاکتور مربوطه نمایش داده می شود.

گزارش سود فاکتورهای فروش

روش محاسبه بهای تمام شده کالاها


شیوه محاسبه سود فاکتور فروش بدین شکل است که بهای تمام شده کالاهای فروش رفته را بر اساس قیمت خرید آنها محاسبه می کند و سپس بهای فروش را از آن کسر می کند. تفاوت این دو می شود سود هر قلم از اقلام فاکتور.

اما چیزی که در اینجا بسیار اهمیت دارد اینست که خود قیمت خرید چگونه محاسبه می شود. برای محاسبه قیمت خرید از دو روش زیر استفاده می شود :

  • قیمت خرید کالا در زمان فروش
  • میانگین قیمتهای خرید یک کالا تا زمان فروش

در هر دو روش بالا پارامتر "زمان فروش" به کار رفته است. و این مساله بسیار حایز اهمیت است.
حالا با این تفاسیر به تشریح دو روش بالا می پردازیم :

روش "قیمت خرید کالا در زمان فروش"


در این روش هر وقت فاکتور فروشی را در نرم افزار ثبت کنید به همراه فاکتور فروش قیمت خرید کالا در آن لحظه در فاکتور فروش ذخیره می شود (نکته : در پشت صحنه ماجرا این اتفاق می افتد) . این قیمت از روی اطلاعات کالا استخراج می گردد و با فاکتورهای خرید شما کاری ندارد. بعد هر بار که بخواهید گزارش سود این فاکتور فروش را با این روش بگیرید ملاک محاسبه همین قیمتی هست که در فاکتور فروش ذخیره شده است. در ادامه با مثالی این روش را بیشتر توضیح می دهیم.

فرض کنیم کالایی داریم با نام "مداد رنگی" و قیمت خرید آن را 4000 تومان معرفی کرده ایم. اگر الان فاکتور فروشی ثبت کنیم 1 عدد از این کالا را به قیمت 6000 تومان بفروشیم. سود این فاکتور فروش 2000 تومان نشان داده می شود.
حالا قیمت خرید را در مشخصات کالا تغییر می دهیم و می کنیم 5000 تومان. و دوباره یک فاکتور فروش دیگر ثبت می کنیم و یک کالای دیگر به قیمت 6000 تومان می فروشیم. اگر دوباره سود این فاکتور را بگیریم می بینیم که 1000 تومان سود گزارش شده است.

نکات مهم در این روش به شرح زیر می باشد :

  1. در این روش با فاکتورهای خرید کاری نداریم و ملاک قیمت خرید آن قیمتی است که در اطلاعات کالا معرفی شده است.
  2. قیمت خرید در زمان فروش همراه با فاکتور ذخیره می شود و قیمت خریدی که در لحظه ثبت فاکتور فروش در مشخصات کالا قرار دارد ملاک است.

هر چند که این روش (محاسبه بهای تمام شده کالا بر مبنای قیمت خرید کالا در زمان فروش) با فاکتور خرید کاری ندارد و ملاک آن قیمتی است که در اطلاعات کالا مشخص شده است اما از آنجا که قیمتهای خرید فقط در زمان خرید کالای جدید تغییر می کند برای راحتی ویرایش قیمت خرید در مشخصات کالا گزینه ای در تنظیمات برنامه قرار داده شده است که هر بار که شما فاکتور خرید جدیدی ثبت کنید بصورت اتوماتیک قیمت خرید کالا نیز در اطلاعات کالا ویرایش شود. برای فعال کردن این قابلیت وارد منوی "تعاریف - تنظیمات - تنظیمات عمومی" شوید. در صفحه ظاهر شده تب "فعال کردن امکانات نرم افزار" را انتخاب کنید و گزینه "تغییر اتوماتیک بهای خرید کالاها با ثبت فاکتور خرید" را تیک بزنید و سپس برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید. تصویر زیر این موضوع را نشان می دهد.

آموزش گزارش سود فاکتورهای فروش در نرم افزار حسابدرای فروشگاهی راهکار


روش "میانگین قیمتهای خرید یک کالا تا زمان فروش"


در این روش ملاک محاسبه بهای تمام شده قیمت موجود در فاکتورهای خرید هستند و بر خلاف روش بالا با قیمتی که در اطلاعات کالا قرار دارد کاری ندارد.
در این روش با فرمولی میانگین قیمتهای خرید یک کالا (منظور قیمتهای موجود در فاکتورهای خرید آن کالا می باشد) را تا لحظه فروش محاسبه می کند و همان را ملاک قیمت خرید در نظر می گیرد.

نکات مهم در این روش به شرح زیر می باشد :


  1. از آنجا که ملاک قیمت خرید در این روش فاکتورهای خرید می باشد و نه قیمتی که در مشخصات کالا وارد شده است، اگر فاکتور خریدی ثبت نشده باشد برنامه در محاسبه سود فاکتور فروش اشتباه می کند.
  2. نکته بسیار مهم دیگر در این روش اولویت زمانی ثبت فاکتورها می باشد، بدین نحو که همواره اول فاکتورهای خرید را ثبت نمایید و سپس اقدام به ثبت فاکتورهای فروش کنید. و اگر غیر از این عمل کنید باز هم نرم افزار در محاسبه سود فاکتور فروش نتایج صحیحی را نشان نخواهد داد.

امکانات بیشتر برای جستجوی اطلاعات و فیلتر کردن گزارش


خوشبختانه نرم افزار فروشگاهی راهکار امکانات کامل و متنوعی را برای جستجوی اطلاعات در اختیار شما قرار می دهد. در این زمینه لینک آموزشی زیر شما را با ابزارهای قدرتمند جستجوی اطلاعات در نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار آشنا می سازد.


مرتب سازی اطلاعات


خوشبختانه نرم افزار فروشگاهی راهکار، امکانات متنوعی در زمینه ترتیب نمایش اطلاعات در اختیار شما قرار می دهد. آموزش زیر می تواند در این زمینه شما را کمک کند.


نوار ابزار عمومی راهکار


اگر در این آموزش دقت کرده باشید یکسری ابزارها در نوار بالایی فرم گزارش وجود داشتند که به توضیح آنها نپرداختیم. این امکانات به صورت عمومی و مشترک در کلیه فرمهای گزارشی نرم افزار موجود می باشند و امکانات و ابزارهای خیلی قدرتمندی را در اختیار شما قرار می دهند. برای آشنایی با امکانات "نوار ابزار عمومی راهکار" آموزش زیر را بخوانید.


برای مشاهده فهرست کامل آموزشهای این دوره بر روی لینک زیر کلیک کنید :

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار


نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:


دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار